Aktualności

G8 „Widmo” – pierwsza gdyńska wystawa instalacji site specific | 7.03.2020


Zapraszamy na pierwszą kobiecą wystawę sztuki współczesnej site specific w Gdyni, składająca się z instalacji umieszczonych w śródmieściu – od dworca Gdynia Główna do końca Skweru Kościuszki, a zarazem drugą odsłonę G8, czyli prezentacji nowej, gdyńskiej grafiki kobiecej. Na potrzeby wystawy powstały instalacje i obiekty, których inspiracją jest miasto i jego historia.Po pierwszym roku działania stowarzyszenia Halo Kultura, który był poniekąd eksperymentem na odbiorcach sztuki współczesnej w mieście i rozpoznawaniem przestrzeni, która została nam powierzona, pora na wyjście z pracowni w poszukiwaniu tropów i znaczeń. Proces ten zaczynamy od poznania naszej tożsamości, która trwale związana jest z miejscem, w którym tworzymy, z Gdynią. Przyglądamy się naszym korzeniom, które splecione są z korzeniami tego miasta: bierzemy pod lupę każde ziarnko piasku, przeglądamy się w tafli zatoki, skanujemy ziemię w poszukiwaniu śladów zapomnianych kultur, pozostałości po naszych przodkach. Nasze domy stoją na dawnych kurhanach, nasza krew jest słona, mamy wspólne DNA z mitologicznym Remusem, dlatego naszym przeznaczeniem jest peregrynacja i oczekiwanie na powrót.

Rok kuratorski 2020 w Halo Kulturze jest także rokiem, który ma rozpocząć zmianę podejścia do tworzenia sztuki. Wszystkie projekty, które będziemy odtąd realizować, podporządkujemy jednej myśli – LESS WASTE. Mając na uwadze fakt, że sztuka, nawet ta performatywna, generuje zarówno materialne, jak i emocjonalne odpady, będziemy gromadzić i przerabiać twórczo to, co pozostaje po sztuce.

Wystawa, w wymiarze symbolicznym, jest zbiorem talizmanów, które mają chronić marynarzy przed tragicznym losem i sprawić, że powrócą do macierzystego portu: latarnia morska, sieć, kapliczka, flaga, list w szkle. Tłem tej historii jest fragment portowego miasta – droga do morza, z jej naturalną narracją prowadzącą od dworca Gdynia Główna, do końca Skweru Kościuszki, skąd zaczyna się podróż, której kres jest zawsze niezdefiniowany.

Na szlaku wystawy pojawi się rzeźba znakomitej gdyńskiej artystki Ireny Loroch, przedstawiająca skuloną postać kobiecą, częściowo ukrytą w pobliżu dawnego Centrum Gemini. Wraz z odbiorcami wystawy zadamy sobie pytanie o pochodzenie i inspirację do powstania Irenki. Czy Irenka symbolizuje pramatkę Gdyni? Jest to na pewno jedna z niewielu kobiet upamiętnionych w ten sposób w śródmieściu, a w dodatku anonimowa. Artystki nadały jej imię jej twórczyni, co ma wymiar symboliczny – Chcemy przywrócić jej tożsamość, nadać sens jej istnieniu i wskrzesić pamięć o autorce rzeźby.
Większość materiałów, wykorzystanych do tworzenia prac, pochodzi z recyklingu.

Wystawa potrwa od 7 marca (wernisaż w formie oprowadzania poprowadzą artystki i kuratorka o godzinie 18.00 do 20.00), do 4 kwietnia (finisaż odbędzie się w siedzibie Halo Kultury). W międzyczasie odbędą się oprowadzania kuratorskie po zmroku.

Biogramy artystek:
Anna Borowska jest absolwentką Wydziału Grafiki Warsztatowej na East London University. W swoich pracach łączy elementy abstrakcyjne z figuratywnymi. Inspirację czerpie zarówno z natury jak i otaczających ją przestrzeni miejskich. Kompozycja, kolor, linia, faktura i ich oddziaływanie na odbiorcę są ważnym aspektem w procesie twórczym artystki. Eksperymentuje z technikami graficznymi sitodruku, fotopolimeru, suchej igły i drzeworytu japońskiego. Jej prace wystawiane były między innymi w Nowym Jorku i Londynie, gdzie w 2017 Królewskie Stowarzyszenie Malarzy i Grafików wybrało jej prace do udziału w zbiorowej wystawie najlepszych grafik.

Katarzyna Stefania Józefowicz – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni prof. Piotra Smolnickiego oraz aneks z rysunku u dr hab. Rafała Kochańskiego. Swoje prace pokazywała na wystawach między innymi w Nowym Jorku, Tokushimie, Bonn i Wenecji. W swoich pracach stosuje tradycyjne techniki graficzne: akwafortę, akwatintę, algrafię, suchą igłę, łącząc nowoczesne metody druku cyfrowego i UV z tradycyjnymi tworzy własne, unikalne techniki graficzne. Artystka jest członkinią Stowarzyszenia Grafiki Artystycznej Kissprint i ZPAP. Absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni.

Aleksandra Majzel – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Grafiki Warsztatowej. Studentka Grafiki Artystycznej na Królewskiej Akademii Sztuk w Antwerpii. Jest stypendystką programu Erasmus na Narodowym Uniwersytecie Sztuki w Bukareszcie. Odbyła staż artystyczny w Aragorns Studio na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych na Karaibach. Jej działania artystyczne, w tym wystawy indywidualne i zbiorowe, odbywały się między innymi w Niemczech, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Grecji, Chinach i wielu miastach w Polsce. Zajmuje się głównie drukiem płaskim – litografią oraz sitodrukiem. Oprócz samej grafiki, zarówno artystycznej jak i projektowej, jej twórcze działania rozszerzają się o instalacje i performance. Jest dziennikarką czterowymiarowej telewizji „Pink TV only good news” oraz kapitanką autorskiego projektu „Pink Star Line”.

Kasia Michałkiewicz – Hansen – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (pracownia Jerzego Krechowicza) i Liceum Plastycznego w Gdyni. Ilustratorka, graficzka. Współpracuje z wydawnictwami książkowymi projektując okładki i ilustrując. Katarzyna Michałkiewicz – Hansen realizuje także projekty fotograficzne i video, które pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Agnieszka Jewasińska – studiowała grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest autorką identyfikacji wizualnych wielu wydarzeń kulturalnych i projektów komercyjnych (w tym Halo Kultury). Projektantka znaków i ceramiki użytkowej. Stosuje autorskie techniki graficzne, które łączą obróbkę komputerową skanowanych rysunków, sitodruk na ceramice i innych materiałach. Tworzy także żartobliwe i często gorzkie w zabarwieniu ilustracje przedstawiające, między innymi, codzienne życie kobiety – matki.

Zuzanna Seweryna Dolega – absolwentka i obecna doktorantka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie pracuje jako asystentka w Katedrze Rysunku od 2015 roku. Od 2012 roku specjalizuje się w technice pirografii, którą łączy ze sztuką papieru, tkaniną artystyczną, kolażami, obiektami i instalacjami dla miejsca. Laureatka licznych stypendiów, uczestniczka wielu wystaw i projektów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W poszukiwaniach twórczych zajmują ją również zagadnienia związane z neuroestetyką, synestezją i arteterapią.

Vera King – graficzka i ilustratorka. Mieszka i pracuje w Gdańsku, gdzie ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem i realizacjami wielkoformatowymi. Wykorzystując opanowany warsztat graficzny koncentruje się na ilustracji. Projektuje ilustracje dla dorosłych, dzieci, plakaty, wydawnictwa eksperymentalne, identyfikacje wizualne a nawet autorskie formy tatuażu. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Współtworzy nieformalną grupę edukacyjną Vidok, realizując warsztaty dla dzieci i młodzieży. Na co dzień jest pracownikiem dydaktycznym w na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Kuratorka: Diana Lenart
Produkcja: Maria Chojnacka
Promocja: Marta Ożóg-Orzegowska martamarucha@gmail.com | 515193322

Projekt współfinansowany przez miasto Gdynia.


Spektakl – Performance „Ballada dla jutra” | 15.02.2020

halo kultura i Theatre Grupa O – Christophe Fremaux zapraszają na Spektakl – Performance „BALLADA DLA JUTRA”Spektakl- performance wędrowny w podziemiach Hali Targowej Gdynia. Hala staje się dodatkową wykreowaną scenerią symbolu „jamy konsumpcji”. W trakcie spektaklu odbywa się wędrówka publiczności od sceny do sceny opowiadająca o temacie konsumpcjonizmu zaanimowana w formie erupcji marzenia i snu. Obsada: Julia Okoń. Katarzyna Marzec-Okoń. Hanna Bonk. Judyta Niżyńska. Mateusz Dymnicki. Chris Frem. Muzyka na żywo: Sewer Niedźwiecki. Scenariusz i reżyseria: Christophe Fremaux. 15 luty 2020.
Spektakl 1 : godz.18.00
Spektakl 2 : godz.19.30


Wernisaż wystawy zbiorowej Gdynia Fotogeniczna | 21.11.2019


21 listopada zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej Gdynia Fotogeniczna – wystawa zbiorowa fotografii ulicznej. Zaczynamy o godzinie 19.00. Ekspozycja w ilości około 40 drukowanych prac oraz projekcje multimedialne. Zapraszamy wszystkich miłośników fotografii oraz wszystkich gdynian chcących zobaczyć sposób widzenia miasta oczami fotografów ulicznych!
Więcej informacji na https://konkurs.gdyniafotogeniczna.pl


Wystawa Czarny pejzaż | 19.10.2019


Zaproszone do udziału w wystawie artystki, reprezentujące cztery dziedziny w sztuce, odpowiadają w niejednoznaczny sposób na zaproponowany wspólny temat „Czarny Pejzaż”. Kuratorski tytuł wywiódł się z fascynacji kolorem, ale i równoczesnej przewrotności podejścia do czarnej barwy. W sztuce wizualnej od zawsze ważny jest kolor, natomiast odmienne wizje artystek zachęcają do ponownej i głębszej eksploracji w obrębie zagadnienia, poszerzając wiedzę i odkrywając nowe czasami indywidualne podejście. Możliwa forma artystycznej interpretacji pobudza do szerokich poszukiwań i niestandardowych rozwiązań zarówno twórcę jak i widza. Tak jak przewrotny jest temat wystawy o możliwym widoku lub jego braku, być może kojarzący się czasami pesymistycznie czy mrocznie, tak w nowym metaforycznym odbiciu lub świeżej interpretacji jest szansa, że dostrzeżecie Państwo jasną stronę czerni w przestrzeni.

19.10.2019 wernisaż 19:00 do 23:00
Wystawa czynna do 03.11.2019


Święto dziewczynek | 12.10.2019


Dziewczyny – te małe i nieco większe! Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek, zapraszamy Was do przestrzeni halo kultura, pełnym niesamowitej twórczej energii i inspirujących osobowości!

Tego dnia obchodzić będziemy Wasze Święto, abyście zawsze wiedziały, że możecie podążać różnymi drogami i spełniać swoje marzenia

W programie, m.in.:

  • otwarte pracownie artystów,
  • warsztaty,
  • strefa mocy,
  • strefa relacji,
  • strefa uważności,
  • strefa współdziałania,
  • eksperymenty,
  • gra miejska

A przede wszystkim mnóstwo, mnóstwo dobrej zabawy!


Wystawa gdyńskiej grafiki kobiecej g8 | 8.03.2019

G8 jest pierwszą odsłoną cyklu wydarzeń pod wspólnym tematem “Wynurzenie/Erupcja”odbywającą się w przestrzeni Halo Kultury. Wystawa przedstawia dorobek twórczy siedmiu znakomitych gdyńskich graficzek, których większość związana jest ze stowarzyszeniem Halo Kultura, gdzie prowadzą pracownie grafiki artystycznej.

Wystawa jest hołdem dla naturalnego złoża ogromnego talentu i wrażliwości, jakie posiada to miasto. Odkrycie potencjału, jaki niesie za sobą twórczość gdyńskich kobiet zajmujących się grafiką artystyczną, stanowi nieocenioną wartość.

G8 to osiem kobiet, które uczestniczą w tej wystawie: 7 artystek i 1 kuratorka: Anna Borowska, Zuzanna Seweryna Dolega, Agnieszka Jewasińska, Katarzyna Stefania Józefowicz, Aleksandra Majzel, Kasia Michałkiewicz – Hansen, Anita Wasik plus Diana Lenart.