Aktualności

Robimy prezenty – warsztaty z ceramiki 

 
 
Nie masz pomysłu na wyjątkowy prezent? – mamy dla Ciebie rozwiązanie!
 
Zapraszamy na przedświąteczne warsztaty podczas których będziecie mieli możliwość stworzenia oryginalnych prezentów dla swoich bliskich.
 
 
W czasie pierwszego czterogodzinnego spotkania wykonasz prace z surowej gliny.
W następnym tygodniu pracom wypalonym na biskwit (pierwszy niskotemperaturowy wypał) nadasz kolor nakładając na nie szkliwa.
Ponownie wypalone, gotowe do sprezentowania prace, będą gotowe do odbioru w naszej pracowni od 15.12.
 
Prowadząca: Alicja Nowicz
Miejsce: Halo Kultura, box 519, PRACOWNIA NODOBRA
Cena za 2 spotkania to 250 złotych – cena obejmuje materiały (glina, szkliwa) oraz dwukrotne wypalenie prac (biskwit + wypał ze szkliwem).

 

Warsztaty rytmów arabskich i tureckich – Gulami Yesidal . 

2 grudnia zapraszamy wszystkich, którzy są zainteresowani kulturą bliskiego wschodu, na wyjątkową przygodę. Warsztat ten jest idealnym wprowadzeniem do rytmów arabskich i tureckich. Jest to świetna propozycja dla profesjonalnych muzyków, tancerzy i miłośników muzyki. Przynieś więc swoją darbuka, doholla, djembe lub inny pojedynczy bęben i dołącz do nas!

 

Na początek nauczysz się podstawowych technik ręcznych/palcowych, które pozwolą Ci wydobyć czyste i piękne dźwięki z Twojego instrumentu. Podczas warsztatów nauczymy się podstaw różnych rytmów:

rytm 2/4; Malfuf, Ayub, Karachi
rytm 4/4; Maksum, Balladai, Saidi, Zaffa rytm 8/4; Çiftetelli, Wahda
rytm 9/8; Roman, Karsilama

Na zakończenie warsztatu zagramy wszystkie utwory z towarzyszeniem innego instrumentu tureckiego w rytmach, nad którymi pracowaliśmy.
W tej części zapoznamy się z różnymi skalami, trybami lub tego, co znane jest jako Makam. Do tej części możesz wybrać instrument rytmiczny lub instrument melodyczny, jeżeli taki przyniesiesz.

Aby zgłosić się na warsztaty, należy dokonać rezerwacji wysyłając mail na adres: wroblewski.piano@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 790 257 177

Dla osób nie posiadających instrumentu, mamy do dyspozycji 4 darbuki, dzięki uprzejmości sklepu Drumstore. Dostępność zależna od kolejności zgłaszania się.

Na życzenie możemy dodać do warsztatu również inny rytm, prosimy o kontakt mailowy. Po potwierdzeniu otrzymają Państwo na swój adres mailowy więcej informacji.

Czas trwania: 3 godziny + 30 minut przerwy Cena: 150 pln

Maksymalna liczba uczestników: 10 osób

 

Gdyńska Linia. Koncert zespołu ALAKA. 

Gdyńska linia to nowy cykl wydarzeń Halo Kultura poświęconych sieciowaniu miast w kontekście kultury oraz muzyki. Podczas drugiej odsłony „Gdyńskiej linii” wystąpi polsko-turecki duet Alâka łączący elektronikę (Roman Wróblewski) z akustycznym brzmieniem gitary typu saz oraz turecką poezją (Gülami Yeşildal). „Alâka” w języku tureckim znaczy „połączenie” lub „znaczenie”. Projekt powstał w Lizbonie w 2019 roku. Po kilku wspólnych koncertach pandemia przerwała prace nad pierwszym albumem. Jesienią 2021 roku Wróblewski i Yeşildal mogą ponownie razem stanąć na scenie. Wydanie albumu planują w 2022 roku.

Koncert w Halo Kulturze jest jednym z trzech, pierwszych koncertów w Polsce tego duetu. Będzie to wyjątkowa okazja na doświadczenie muzycznego połączenia między nowoczesnością a tradycją, dźwiękami Wschodu i Zachodu.

Roman Wróblewski – syntezatory, maszyna perkusyjna, sample

Gülami Yeşildal – saz, wokal

Kiedy: 03.12.2021 godz. 20:00

Gdzie: Halo Kultura, Gdynia, ul. Jana z Kolna 37/53

Za ile: free

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni.

 

Gdyńska Linia – Gdynia/Sopot/Łódź.

Koncert Maximum Gulliver z Maciejem Werkiem.

Gdyńska linia to nowy cykl wydarzeń Halo Kultura poświęconych sieciowaniu miast w kontekście kultury oraz muzyki. Podczas pierwszej, premierowej odsłony „Gdyńskiej linii” wystąpi formacja Maximum Gulliver, która wyrosła z jednego korzenia wraz z formacją Ścianka, tworząc zjawisko nowej Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej.

Koncert poprzedzi panel dyskusyjny z Maciejem Werkiem (Hedone, Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit), Michałem Miegoniem (Kiev Office, Muzeum Miasta Gdyni) oraz Zbigniewem Wiszniewskim (Maximum Gulliver) poświęcony tworzeniu zespołów. W jaki sposób w Łodzi początku lat 90. XX wieku, w Sopocie w połowie lat 09. XX wieku oraz w Gdyni okresu Millenium hartowała się muzyczna stal? Jak na przestrzeni lat zmieniały się postawy zarówno zespołów jak i mediów? Jakie są dobre praktyki zaczynania oraz jakie złe praktyki mogą wejść w krew?

MAXIMUM GULLIVER 

Jesienią 1993 Zbigniew Wiszniewski, Maciej Cieślak oraz Waldemar Wielczyk postanawiają nazwać swoje dotychczasowe i przyszłe działania muzyczne Maximum Gulliver. W styczniu 1994 zespół bierze udział, wraz z Jackiem Lachowiczem oraz Piotrem X, w II finale WOŚP. Późnym latem 1994 w studiu im Adama Mickiewicza Maximum Gulliver w składzie: Zbigniew Wiszniewski (głos/gitara), Maciej Cieślak (gitara/głos), Jacek Lachowicz (gitara basowa), Paweł Samotyj (perkusja) materializuje na taśmie jedną z prób. Zespół kończy działalność jesienią 1994 a Maximum Gulliver, już jako uwolniona wiązka energii wyrusza w międzygwiezdną tułaczkę… by wrócić w 2014 i doładować granie Arkadiusza Kowalczyka (perkusja) oraz Zbigniewa Wiszniewskiego (gitara/głos), do których dołączali raz po raz: Marcin Cudny (gitara basowa/kontrabas) oraz Wojciech Michałowski (gitara basowa). Maximum Gulliver pozostał …. na jak długo? Pewnie do następnego razu…. póki co jednak dokonywać będzie kolejnych ujawnień w różnych przestrzeniach tego co było i tego co jest, z myślą o tym co będzie. Kosmos musi poczekać?! Kosmos czeka…..

Kiedy: 27.11.2021 godz. 18:30

Gdzie: Halo Kultura, Gdynia, ul. Jana z Kolna 37/53

Za ile: free

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni.

 

Nowe Znaczenie – wystawa  

Nowe znaczenie to nowa myśl i nowa teoria.

Nadanie nowego sensu jednej formie w nową formę.

Nowy przekaz jaki artysta nadaje światu.

Nowe znaczenie jako nowy stan

Nowe znaczenie jako nowy kształt

Nowe znaczenie jako nowa/nowy ja

Nowe znaczenie to również ukazanie nowego sensu dla uznanego bezsensu. To nadanie znaczenie dla czegoś bez znaczenia. Pochylenie się nad ukrytym wnętrzem, nieodkrytej wartości, którą może nadać artysta, twórca, kreator.  Ukazanie nowej jakości o nowej innej odsłonie.

Z nadesłanych propozycji zgłoszonych do OPEN CALL w wystawie NOWE ZNACZENIE udział wezmą:

Agnieszka Lisowska – prace malarskie pt. Osobowości

Zuzanna Śmigielska – instalacja video pt. Witraż Monidło

Tomasz Matuszczak – Instalacja przestrzenna

Sebastian Walczak – kolaże-technika własna

Krzysztof Winciorek – fotografia pt. Tu jesteś

Dawid Wojtalewicz – assemblage – instalacja malarska

 

Kuratorka wystawy Anna Julia Lewandowska.

Kontakt: onegallery.office@gmail.com

 

W wydarzeniu wezmą udział projekty towarzyszące członków Halo Kultura

Joanna Borowiec – projekt pt. Przejście

Maria Ostrowska – projekt pt. Miłość

Ewa Staśkiewicz – otwarta pracownia malarska

 

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdynia 

 

on Beauty and Deconstruction 

Wydarzenie zacznie się o 19:05 przed głównym wejściem na Halę Targową w Gdyni (od strony Wójta Radtkego).

Będziemy na Was czekać podając gorące napoje z drewnianego stoiska.
Zapraszamy w podróż po ciemnych zaułkach hali targowej po godzinach.
 
On Beauty and Deconstruction to wystawa grupowa na terenie Miejskiej Hali Targowej w Gdyni, zbudowanej w latach 30, służącej jako miejsce handlu po dzień dzisiejszy, zachowując wernakularną estetykę i funkcję.

Dwóch polskich i dwóch holenderskich artystów bada makro i mikronarracje w budynku, angażując się w krytyczny dialog na temat etapów gentryfikacji w ich krajach oraz wykorzystania pracownika kultury jako czynnika gentryfikacyjnego.
 
Poprzez zabawę formą i formalizmem opowiadają o polityce piękna i historii własności — czego efektem jest stale rekonstruowany wykład, wideo wykorzystujące technikę hipnozy, wzory bluzek i partycypacyjny płot wykonany wspólnie z lokalnymi rzemieślnikami.
 
Alicja Nowicz (PL) inscenizuje sytuacje i wciela się w postacie, aby lepiej zrozumieć wartość sztuki i tożsamości wschodnioeuropejskiej. Praca Kitty Marii (NL) jest ciągłym badaniem zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego i współczesnego robotnika. Alban Karsten (NL) bada historię płotów, skoków konnych i zapobiegania katastrofom poprzez obiekty i performance. Aleksandra Majzel (PL) zajmuje się grafiką, projektowaniem graficznym i performance, a inspirację dla swoich tkanin czerpie z niesławnych kolorów gdyńskich fasad.

 

Miłość – wystawa 

Zapraszamy na wystawę prac biżuterii współczesnej (Maria Ostrowska) i fotografii (Katarzyna Anielska)

Pięć wyjątkowych par wpuściło na chwilę autorki prac do swojego świata. Seniorzy, pary nieheteronormatywne, rodzice zostali poproszeni o wymyślenie symbolu ważnego dla swojej drugiej połowy. W ten sposób powstały broszki, symbolizujące miłość i tajny kod, każdej z pięciu zaproszonych par. Wystawę dopełniają zdjęcia zrobione w miejscach szczególnych dla każdej z osób, które zgodziły się pokazać kawałek swojej historii. Zostać bohaterem lub bohaterką wystawy. 

Broszki jubilerki Marii Ostrowskiej i zdjęcia fotografki Katarzyny Anielskiej na wystawie „Miłość”, to hołd złożony pięknym, długoletnim związkom.

Wystawa zorganizowana z okazji roku kuratorskiego w Halo Kulturze pod znakiem „=”.

Miejsce: Halo Kultur, box 348

Wystawa otwarta od 29.10.2021 do 15.11.2021 (Pon – Pt 10:00 – 17:00, Sob 10:00 – 15:00)

Wernisaż wystawy: 29.10.2021 godzina 18:30

 Maria Ostrowska – jubilerka, projektantka, pedagożka. Ukończyła Pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. Jubilerstwo studiowała na Akademiach Sztuk Pięknych w Aberdeen – Gray’s School of Art i w Edynburgu – Edinburgh College of Art. Jej prace pokazywane były na wystawach w Edynburgu, Aberdeen, Legnicy, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu. Dwukrotnie wyróżniona w konkursie Amberif Design Awards. W 2011 roku założyła markę OM jewellery. Misją OM jest łączenie nowoczesnego designu z kunsztem sztuki złotniczej oraz promocja unikatowej, spersonalizowanej biżuterii. Kolekcje inspirowane są szeroko pojmowaną wolnością, dziką naturą, ukochaną sztuką i minimalizmem.

Katarzyna Anielska — fotografka, graficzka znana jako „Srebrna Kuna”, społeczniczka działająca w swojej ukochanej dzielnicy Działki Leśne w Gdyni. Matka dwóch „żywych sreber” i psa Ninjy. Pasjonatka marketingu. Warsztat fotograficzny udoskonala od pierwszych kroków w liceum plastycznym w Gdyni Orłowie, czyli już od ponad 20 lat!  Najlepiej czuje się w fotografii portretowej. Swoje prace prezentowała m.in. na „Nocy Muzeów w Halo Kulturze” z projektem „Śnienie” (2019); w Śródmieściu Gdyni z projektem „Kontakt Wzrokowy” (2021); czy w Tekla Studio na Open House Gdynia (2019). Autorka instagramowego pamiętnika @nieanielskie robionego telefonem komórkowym. 

* Projekt grafiki: Katarzyna Anielska

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdynia

 

MOCne Dziewczyny – cykl warsztatów społeczno-kulturalnych

 
Hej, jesteś Dziewczynką w wieku 10-14 lat ?
Zapraszamy Cię do udziału w cyklu warsztatów społeczno-artystycznych dotyczących zachowania wewnętrznej równowagi. Zwieńczeniem projektu będzie dla chętnych zorganizowanie wystawy z udziałem artystek i kuratorki Halo Kultury.
 
 
Terminy spotkań i warsztatów w 2021 r.:
13 października
20 października
27 października
3 listopada
 
Będziemy pracować w godzinach 17.00-19.30 (z uwzględnieniem potrzeb grupy). Miejscem naszej pracy będzie Otwarta Pracownia Ślad (boks nr 510) oraz inne pracownie artystów mieszczące się w podziemiach Miejskich Hal Targowych w Gdyni ul. Wójta Radtkego 36/38/40.
Przez 4 tygodnie w intymnym, żeńskim gronie będziemy spotykać się i rozmawiać o tym, co jest ważne w dbaniu o siebie – o swoich własnych potrzebach, stawianiu granic i asertywności, myśleniu o sobie dobrze, ale także pozwalaniu sobie na doświadczanie i przeżywanie trudnych emocji oraz radzeniu sobie w kryzysowych sytuacjach. Będziemy się inspirować nawzajem pomysłami na zadbanie o siebie. Ten czas będzie też okazją do poznania gdyńskich twórców, współtworzących Stowarzyszenie Halo Kultury.
 
Anna Lewandowska – kuratorka sztuki i właścicielka galerii One Gallery.
Podczas spotkań z nią poznamy bliżej pracę kuratora i omówimy przygotowanie wydarzenia jakim jest wystawa sztuki od strony organizacyjnej (pomysł, planowanie i organizacja, montaż, oficjalne otwarcie, przebieg wystawy, zamknięcie, dokumentacja). Wyjaśnimy zagadnienia: Co to jest wernisaż, a co to jest finisaż? Obejrzymy przykłady wystaw organizowanych przez kuratorkę, film dokumentujący powstały w zeszłym roku projekt oraz poznamy sylwetki i dzieła artystów będące aktualnie na ekspozycji w Halo Kulturze w formie krótkiego oprowadzania kuratorskiego.
Joanna Borowiec, wprowadzi dziewczyny w świat fotografii , w trakcie spotkania dziewczyny poznają jedną z najstarszych technik fotograficznych cyjanotypię zaliczaną do technik historycznych z XIX w. i własnoręcznie wykonają odbitki na papierach akwarelowych. Tworzenie w tej technice umożliwia zagłębienie się w samym proces tworzenia fotografii analogowej, w której wyciszamy nasz umysł i dochodzimy do równowagi.
Zuzanna Dolega, artystka związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w technice pirografii – wypalania ogniem lub żarem swoich prac. Ogień służy tutaj jako narzędzie pracy i jest łączony ze sztuką papieru, tkaniną, instalacjami i kolażem. Na spotkaniu dziewczyny będą mieć możliwość poznać technikę kolażu i zanurzyć się w wielu warstwach tworząc swój autorski projekt i wyrazić siebie.
Alicja Nowicz jest wyrazistą artystką performerką, a w podziemiach hali tworzy niezwykłą pracownię ceramiczną, gdzie każdy ma możliwość doświadczyć tej wyjątkowej sztuki. Sztuki, która wymaga czasu. Gdyż oprócz odpowiedniego przygotowania-ugniatania gliny, istotny jest czas na jej wypalenie. Glina zmienia kolor, staje się silnym ponadczasowym naturalnym materiałem, który umożliwia w przestrzenny sposób wyrazić siebie. Podczas warsztatu dziewczyny będę mieć możliwość wyrzeźbić to co czują pod czujnym okiem doświadczonej artystki.
 
Masz pytania? Zadzwoń do Magdy (kom. 665 621 112), lub Klaudii (kom. 722 790 799), inicjatorek i koordynatorek projektu.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, jednak ze względu na limit miejsc obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.gle/fbVQsmMxgQXtCAns6
Projekt finansowany ze środków Miasta Gdyni
 

 

HALOWEEN w Halo Kulturze 

 Tego wieczoru dźwięki perkusji i basu, połączą się z analogowym brzmieniem syntezatora, a przestrzeń Halo Kultury wypełnią liczne artystyczne atrakcje.

W Haloweenowy klimat wprowadzi Was wernisaż upiornych zwierzaków, pokaz sitodruku live oraz videoperformance i muzyka elektroniczna. Na miejscu posmakujecie pysznych wegańskich ciast oraz, co najważniejsze, weźmiecie udział w 25-minutowym pokazie amatorskiego filmu „Niebo”.

Przebrania mile widziane.

Podczas wydarzenia zapraszamy na piwo kraftowe do zaprzyjaźnionej STREFY ZOLTAR, która specjalnie dla Was otworzy swoją przestrzeń. 

Wydarzenie jest darmowe, ale na zapisy.
Obowiązuje limit osób! 

Wyślij nam WIADOMOŚĆ z Imieniem i Nazwiskiem na:

Facebook FP / Pracownia Sita Suzito lub kontakt@suzito.pl

PROGRAM

POKAZ FILMU NIEBO
Pokaz amatorskiego filmu inspirowanego losami przywódcy sławnej polskiej sekty Niebo. Film nakręcono analogowymi kamerami z lat 80-tych.

POKAZ SITODRUKU LIVE
Zuzanna Szmyt

KONCERT
Kolektyw Artystyczny Grzegorz Michalik w składzie:

Grzegorz Michalik – elektronika
Jan Galbas – elektronika
Michał Felski – bas
Łukasz Śmigiel – perkusja

VIDEOPERFORMANCE
Tajemnicza tancerka – video art

WERNISAŻ PRAC 

Ewa Staśkiewicz

MUZYKA ELEKTRONICZNA
Maciej Mehring

 

 

GENEZA Michał Jan Borucki – wystawa prac i instalacja filmowa

Partnerzy wystawy: Halo Kultura https://halokultura.org, OneGallery https://onegallery.com.pl
Kuratorka : Anna Julia Lewandowska
 
Halo Kultura otwiera cykl przechodnich wystaw i prezentacji twórców działających w stowarzyszeniu Halo Kultura. Miejscem prezentacji są BOXY 65 i 65A mieszczące się w głównym budynku Hali Łukowej Hali Targowej Gdynia.
 
W pierwszej odsłonie poznamy bliżej sylwetkę Michała Jan Boruckiego.
 
Wystawa pt. GENEZA składa się z prezentacji prac reprodukcji malarskich oraz z instalacji filmowej przedstawiającej dogłębną analizę twórczości autora przez zbliżone ujęcia fragmentów obrazów łącznie z prezentacją genezy powstawania poszczególnych dzieł.
 
Michał Jan Borucki
Polski artysta i architekt urodzony w 1984 r. w Warszawie. Od 2019 mieszkający w Gdyni. Absolwent Wydziału Architektury WSEiZ w Warszawie. Z zamiłowania rysownik, grafik i malarz. Członek stowarzyszenia artystycznego Halo Kultura i partner fundacji Q Sztuce. Nie licząc marzenia o założeniu rodziny, od dziecka interesowały go w życiu dwie rzeczy: malarstwo i film. Wszystkie zainteresowania autora możemy zobaczyć na wystawie …rodzinę również:)
 
Anna Julia Lewandowska
Kuratorka, animatorka i promotorka sztuki. Nadzoruje projekty artystyczno-kulturalne, organizuje międzynarodowe wystawy, wydarzenia kulturalne, spotkania z twórcami. Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni na Wydziale Fotografii Artystycznej, roczne studium Managerów Kultury oraz studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku Edukacji Artystycznej. Założycielka galerii internetowej, domowej i przestrzennej ONEGALLERY, gdzie promuje dzieła polskich artystów. Wiceprezeska artystyczno-edukacyjnej Fundacji QSztuce , członkini Rady Programowej w gdyńskim Stowarzyszeniu Halo Kultura.
 
Miejsce
HALO KULTURA
BOKS 65 + 65A Hala Łukowa
Wystawa otwarta od 09.10.2021 do 11.12.2021
Pon- Pt 10:00-17:00
Sob 10:00-15:00
Wernisaż wystawy: 09.10.2021 godz. 12:00-15:00

 

 

Nowe Znaczenie – OPEN CALL

EDIT:

Z nadesłanych propozycji zgłoszonych do OPEN CALL w wystawie NOWE ZNACZENIE udział wezmą:

Agnieszka Lisowska – prace malarskie pt. Osobowości

Zuzanna Śmigielska – instalacja video  pt. Witraż Monidło

Tomasz Matuszczak – Instalacja przestrzenna

Sebastian Walczak – kolaże-technika własna

Krzysztof Winciorek – fotografia pt. Tu jesteś

Dawid Wojtalewicz – assamblage – instalacja malarska 

Artystko, Artysto!

Chcesz mieć wystawę w Gdyni?  Weź udział. Ruszamy z naborem prac.

Wystawa Październik/Listopad 2021

Wybrane dzieła zostaną zaprezentowane na wystawie organizowanej w przestrzeni miasta Gdynia z udziałem stowarzyszenia Halo Kultura.

Zabytkowa Hala Targowa, plaża, parki i place Gdyni czekają na sztukę!

 

 

NOWE ZNACZENIE

Nowe znaczenie to nowa myśl i nowa teoria.

Nadanie nowego sensu jednej formie w nową formę.

Nowy przekaz jaki artysta nadaje światu.

Nowe znaczenie jako nowy stan?

Nowe znaczenie jako nowy kształt?

Nowe znaczenie jako nowa/nowy ja?

Nowe znaczenie to również ukazanie nowego sensu dla uznanego bezsensu. To nadanie znaczenie dla czegoś bez znaczenia. Pochylenie się nad ukrytym wnętrzem, nieodkrytej wartości, którą może nadać artysta, twórca, kreator.  Ukazanie nowej jakości o nowym innym znaczeniu.

Dlaczego kawałek drewna, fragment płótna staje się istotną wartością dla wielu? Kiedy i dzięki czemu artysta nadaje jakość swojemu dziełu? Czy to co było wcześniej równa się temu co powstało teraz?

Stawiam to zadanie i pytanie Państwu – twórcom – artystom – kreatorom.

Z wybranymi pracami stworzymy wspólnie wystawę o NOWYM ZNACZENIU.

Ta wystawa również będzie ukazana w nowym znaczeniu, ponieważ nic już nie jest jakie było, lub jakie nam się wydawało.

Kuratorka wystawy Anna Julia Lewandowska.

Kontakt: onegallery.office@gmail.com

Zgłaszane prace mogą być przestrzenne, stałe lub ulotne.

Dowolne medium: video, fotografia, utwór, performance, instalacja, malarstwo, rysunek czy rzeźba.

Nie ma limitu dla waszej wyobraźni.

Wystawa planowana w dniach 29.10.2021 – 29.11.2021

Termin nadsyłania zgłoszeń 10.10.2021 do godz.23:59 na podstawie formularza

https://forms.gle/KMQvJnp5VZcDZBS99

Wyniki   18.10.2021 w wydarzeniu FB oraz stronie Halo Kultura.

Wysyłka wybranych prac na koszt organizatora.

W sytuacji zmiany epidemiologicznej – dokumentacja foto i video projektu.

Po wystawie powstanie katalog z sylwetkami twórców i ich prac.

Poprzednie projekty
#czarnypejzaż #blacklandscape
CZARNY PEJZAŻ – https://www.facebook.com/events/735587676886874
#na granicy widma #nagranicywidma
NA GRANICY WIDMA – https://www.facebook.com/events/190351082959261

Projekt dofinasowany przez Miasto Gdynia.

Stowarzyszenie HALO KULTURA: Halo Kultura https://halokultura.org

Współorganizator ONE GALLERY: OneGallery https://onegallery.com.pl

 

 

MALORT

Zapraszamy Ciebie i Twoje dziecko do udziału w zabawie malarskiej, prowadzonej w Otwartej Pracowni Ślad. 

 Znajduje się tu zupełnie wyjątkowe miejsce – Malort, który opiera się na założeniach i kryteriach paryskiego Malortu założonego przez Arno Sterna w latach 50. XX wieku.
W Malorcie rozmawia się, ale nigdy o powstających obrazach. Tu chodzi o to, żeby coś robić i przeżywać, a nie zrobić lub pokazywać. W Malorcie panuje ważna równowaga między tym, co zbiorowe (ława z paletą farb) a tym, co nienaruszalnie własne (przestrzenią arkusza).Każdy ma własny arkusz.
 
Maluje się tu na kartkach dużego formatu (A2), które przypinane są pinezkami do ściany obłożonej brązowym papierem. Pośrodku pomieszczenia jest paleta z 18 kolorami (farby nietoksyczne, piękne, intensywne kolory) oraz wysokiej jakości pędzlami z naturalnego włosia. W pomieszczeniu są też stołki, drabinka i nawet wysoka drabina, w razie gdy uczestnik zajęć chce tworzyć naprawdę dużą pracę, co jest możliwe przypinając obok siebie kolejne kartki papieru.
Nie ma tu zadanego tematu i rozmowy o pracach. Nie uczymy dzieci malować. Chodzi o spontaniczność i czerpanie przyjemności z samego malowania. Każdy uczestnik ma swoją teczkę, w której prace są archiwizowane. Do prac można wracać, rozbudowywać je, dodawać szczegóły. Nasza rola sprowadza się do dolewania farb, pomocy w przypinaniu kartek, sprzątania, generalnie tworzenia takich warunków, aby nic nie przeszkadzało w zabawie malarskiej.
 
Odwiedź nas i odkryj swój ślad!
 
Do zobaczenia,
Magda i Klaudia
 
Harmonogram spotkań:
Grupa I
każdy poniedziałek (z wyłączeniem 01.11.2021) od 20.09.2021 do 13.12.2021, godz. 15:00-16:30
zapisy: https://app.evenea.pl/event/malortgrupa1/
Grupa II
każdy poniedziałek (z wyłączeniem 01.11.2021) od 20.09.2021 do 13.12.2021, godz. 17:00 – 18:30
zapisy: https://app.evenea.pl/event/malortgrupa2/
Grupa III
każdy wtorek od 28.09.2021 do 14.12.2021, godz. 11:00 – 12:30
zapisy: https://app.evenea.pl/event/malortgrupa3/
Grupa IV
każda środa od 29.09.2021 do 15.12.2021, godz. 15:00 – 16:30
zapisy: https://app.evenea.pl/event/malortgrupa4/
Grupa V
każdy czwartek (z wyłączeniem 11.11.2021) od 23.09.2021 do 16.12.2021, godz. 15:00 – 16:30
zapisy: https://app.evenea.pl/event/malortgrupa5/
Grupa VI
każdy czwartek (z wyłączeniem 11.11.2021) od 23.09.2021 do 16.12.2021, godz. 17:00 – 18:30
zapisy: https://app.evenea.pl/event/malortgrupa6/
Grupa VII
każdy piątek (z wyłączeniem 12.11.2021) od 24.09.2021 do 17.12.2021, godz. 12:30 – 14:00
zapisy: https://app.evenea.pl/event/malortgrupa7/
 
* Aby grupa została uruchomiona wymagana jest min. liczba uczestników – 5 osób
** Czas trwania zajęć: do 90 minut
Liczba spotkań:12
koszt: 240 zł/os.(za 12 spotkań)
Liczba uczestników w grupie: 5-15
Spotkania częściowo dofinansowane ze środków miasta Gdyni.
**********************************************************************
KILKA SŁÓW O ZASADACH PANUJĄCYCH W GDYŃSKIM MALORCIE
(na podstawie listy kryteriów dla Malortów publikowanych na stronie Instytutu Arno Sterna: www.arnostern.com/kriterien )
1) MALOWANIE W MALORCIE
✔ Malowanie w Malorcie ma sens, gdy odbywa się regularnie (raz w tygodniu) długoterminowo, ponieważ uruchamia się wtedy ważny proces, którego nie powinno się przerywać.
✔ Malowanie pierwszy raz jest zaskakujące i w ogóle niecharakterystyczne. Obowiązuje, więc wyłącznie wiążące zgłoszenie na dłuższy czas.
✔ Wielkość grupy – od 5 do 15 osób. Niedopuszczalne jest malowanie indywidualne. ✔ Nie obowiązuje podział na grupy wiekowe.
✔ Zajęcia trwają 90 minut. Dzieci poniżej 5 roku życia zazwyczaj nie są w stanie skupić się tak długo, dlatego dla nich zajęcia na ogół trwają krócej.
2) SZKOLENIE OSÓB POSŁUGUJĄCYCH PRZY ZABAWIE MALARSKIEJ
✔ Osoby, które przyjmują rolę posługujących przy zabawie malarskiej, opanowały wszystkie praktyczne umiejętności opiekuńcze potrzebne w Malorcie.
✔ Osoby posługujące nigdy nie oceniaja, nie komentują, ani też nie podziwiają powstającego śladu. Powstający ślad należy do uniwersalnej struktury, potwierdzonej naukowo i nieznoszącej żadnej improwizacji ze strony osoby posługującej. To niejako język ojczysty Malortu, nazwany przez Arno Sterna „formulacją”.
✔ Osoby posługujące posiadają odpowiednie umiejętności, które nabyły podczas szkolenia z Arno Sternem (składające się z trzech trzydniowych kursów organizowanych w Warszawie przez wydawnictwo Element)
3) URZĄDZENIE MALORTU
A. MIEJSCE
✔ Malort i jego cztery kolorowe, pełniące funkcję ochronną ściany, są miejscem stabilizacji/ stałości, dającym poczucie bezpieczeństwa. Miejscem, które chroni przed zmiennością świata zewnętrznego.
✔ W trakcie zajęć nic z zewnątrz nie przenika do środka, oświetlenie jest niezależne od pogody i zawsze takie samo. Nie ma widzów, obserwatorów. Malort jest całkowicie zamknięty.
✔ Wymiary Malortu: ok. 3 x 5 metrów, aby nie trzeba było pokonywać zbyt długiej drogi od ściany do ławy z paletą farb.
✔ Wysokość: ok. 2,5 metra, aby można było malować wysokie obrazy.
✔ Oświetlenie zapewniające światło zbliżone do dziennego jest umocowane przy suficie, w odległości ok. 1 metra od ścian, aby nie powstawały cienie.
✔ Ściany Malortu są pokryte brązowym papierem pakowym. Arkusze przypina się pinezkami.
B. MATERIAŁY
✔ W Malorcie znajdują się: ława z paletą farb, półka z farbami do mieszania, białe arkusze papieru formatu A2, taborety, stołki i drabina. Osoba posługująca usuwa pinezki tępym nożem, dolewa świeżych farb oraz miesza kolory.
✔ Ława z paletą farb stoi na środku pomieszczenia. Ława ma ok. 2 metrów długości, ok. 70 cm wysokości i ok. 20 cm szerokości. W odpowiednich otworach w ławie mieści się 18 miseczek z farbami oraz stojących przy nich 18 kubeczków z wodą. Uchwyty na pędzle (w każdym dwa małe pędzle na dole i jeden duży nad nimi) leżą między farbami. Pojemniki ze świeżymi farbami stoją w podłużnej przegródce pod ławą i stabilizują ją. Przy jednej nodze ławy jest umieszczona butelka z wodą, a przy drugiej pojemnik z pinezkami.
✔ Ława z paletą farb jest wypełniona wysokiej jakości pędzlami z naturalnego włosia oraz farbami temperami nietoksycznymi o intensywnym kolorze.
4) WARUNKI RAMOWE I OPIEKA (ROLA POSŁUGUJĄCEGO)
✔ W Malorcie rozmawia się, ale nigdy o powstających obrazach. Mówienie o obrazie jest zdradą spontanicznej wypowiedzi osoby malującej.
✔ W Malorcie chodzi o to, żeby coś robić i przeżywać, a nie zrobić lub pokazywać. Nikt nie powinien nigdy oglądać obrazu (ani poprzez fotografowanie wynosić go na zewnątrz), ponieważ w przeciwnym razie obraz stanie się obiektem komunikacji, sztuką – co jest zupełnie inną czynnością, uniemożliwiającą formulację. Dlatego obrazy na zawsze pozostają w Malorcie.
✔ W Malorcie panuje ważna równowaga między tym, co zbiorowe (ława z paletą farb) a tym, co nienaruszalnie własne (przestrzenią arkusza).Każdy ma własny arkusz.
✔ Orientacja arkusza (pionowa albo pozioma) jest ważna i powinna ją ustalać tylko osoba malująca

 

 

Cztery Linie – koncert na 4 basy

19.09.2021 o godzinie 19:00 Stowarzyszenie Halo Kultura zaprasza na niezwykły koncert niskich tonów i gitar basowych. 

Cztery gitary basowe. Czworokąt. Geometria. Puls basu. Cztery linie mogą tworzyć symbole, strefy lub też przejścia i portale.

Podczas koncertu dedykowanemu osobom z niepełnosprawnością słuchu oraz głuchoniemym, którzy odczuwają niskie tony, czołowi trójmiejscy muzycy grający na gitarach basowych zagrają 60 minutową kompozycję z pogranicza stylistyki Dub oraz muzyki konkretnej interpretując magię cyfry 4. Sam bas, czysty puls, gdyński trans.

Za wizualizacje oraz live performance odpowiada trójmiejski artysta Dawid Wojtalewicz.

Kuratorem koncertu jest Michał Miegoń.

Wstęp bezpłatny! 

Wydarzenie dofinansowane przez Miasto Gdynia.

 

Linie Wody – koncert inspirowany Jądrem Ciemności 

Stowarzyszenie Halo Kultura zaprasza 18.09.2021 o godzinie 20:00 do swojej siedziby na niezwykły koncert i performance zarazem. 

Czym jest współczesna podróż do Jądra Ciemności? Czy powieść Józefa Korzeniowskiego (Josepha Conrada), która na przestrzeni lat inspirowała wielu artystów oraz filmowców, jest w stanie dotrzeć w formie dźwiękowej do współczesnego słuchacza poszukującej muzyki alternatywnej? Czy kaszubski Kurtz mieszka współcześnie gdzieś daleko u źródeł rzeki Kaczej?

 

Czołowi muzycy Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej (z takich formacji jak m.in. Sautrus, Zespół Sztylety, Kiev Office, Lastryko czy Kwiaty) zmierzą się z niełatwym tematem dźwiękowej interpretacji słynnego literackiego dzieła. Prowokując słuchaczy do wiwisekcji, refleksji, zagłębienia się w mroki dziejów i historię lokalną zagrają transowy, improwizowany set muzyczny w oparciu o tekst dzieła literackiego oraz artykuły z międzywojennej lokalnej prasy. Za oprawę wizualną odpowiada performer oraz artysta Dawid Wojtalewicz. Kuratorem koncertu jest Michał Miegoń.

Wstęp bezpłatny! 

Wydarzenie dofinansowane przez Miasto Gdynia.

Weno Winter (Sautrus) – Głos

Artur Bieszke (Lastryko) – Gitara, głos

Paweł Przyborowski (Byty, Kwiaty, Glątwa) – Gitara, instrumenty klawiszowe

Ignacy Macikowski (Żurawie, Zespół Sztylety) – Perkusja

Michał Miegoń (Kiev Office, Michał Miegoń Music) – Gitara Basowa

Oprawa artystyczna – Dawid Wojtalewicz

 

Koncerty w Halo Kulturze – drewnofromlas / Alicja Sobstyl / Kadrych

W związku z tym, że nie mamy pewności co czeka nas w najbliższej przyszłości zapraszamy Was do siedziby Halo Kultury na wieczór z aż trzema wyjątkowymi projektami muzycznymi – praktycznie w całości będą to premiery i prawykonania. 

fot. Łukasz Ostapkowicz
Trójmiejska grupa drewnofromlas kończy właśnie pracę nad trzecim albumem studyjnym. Alicja Sobstyl po intensywnym okresie twórczo-nagraniowym z zespołem Klawo jest w trakcie finalizowania debiutanckiego materiału, który został nagrany tego lata w rodzinnym Lublinie. Z kolei Krzysztof Hadrych (Kadrych), pomiędzy koncertami z kwintetem Tomasza Chyły, właściwie nie przestaje pisać nowej muzyki.
 
 
28.08.2021 (sobota) – podziemia Halo kultura.
Start: 20:00
Wejście: free
 
UWAGA: na koncerty do halo kultura od teraz wchodzimy od strony ulicy 3 Maja. Dodatkowo przy wejściu, w klubie bilardowym można od niedawna zakupić przeróżne % napoje. Dokładna lokalizacja: https://goo.gl/maps/FQwf6RjqtqC2Ukp96
 
W pierwszej części wieczoru wystąpi Ala Sobstyl i Kadrych. Druga część będzie należała do drewnofromlas.
———————————————–
drewnofromlas [jeden wyraz pisany małymi literami, wymowa z akcentem na przedostatnią sylabę] to szóstka znajomych z 3miasta: Aga (śpiew, teksty), Milo (gitara/space echo, programowanie), Orz (bas), Jay (perkusja, roland spd-s), Jan Mru (dub/fx) oraz Mic (ableton push). Do tej pory wydali dwie EPki [2007 i 2008], a dzięki współwydawcom (crowdfunding), dwa albumy długogrające (tu wpisz tytuł) [2013] i trudne wakacje [2015]. Na płytach zespół zawarł dotychczasowe fascynacje muzyką taneczną/ klubową, inspirując się mistrzami takich gatunków jak: jazz, soul, dub czy jungle. W 2016 r. zauroczenie chicagowskim footworkiem zaowocowało wydawnictwem z sześcioma remiksami utwórów „moc” i „ilekolwiek” autorstwa japońskich producentów juke/footwork [Ghetto Institute 2016]. Obecnie kończą pracę nad trzecim albumem.
———————————————–
“Połączenie odhumanizowanej elektroniki z przesyconym ludzkimi emocjami wokalem. Całość złączona koncepcją, wobec której warto nie stawiać oczekiwań”.
Alicja Sobstyl – członkini zespołu Klawo, studentka wokalistyki jazzowej. Uczestniczka licznych warsztatów wokalnych, seminariów i konkursów, m.in. International Jazz Platform w Łodzi. Podczas warsztatów pracowała pod okiem m.in. takich muzyków jak: Samuel Blazer, Eirik Hegdal, Dominik Wania, Jim Black, Tomasz Chyła, Emil Miszk, Dominik Kisiel.
Kadrych mówi o swoim projekcie, że jest to “zlepek większości moich muzycznych inspiracji. Moje utwory zazwyczaj powstają spontanicznie, pod wpływem jakiejś jednej idei, jakiegoś nie wypróbowanego jeszcze sposobu na wydobycie dźwięku. Stąd też duży stylistyczny rozstrzał – można usłyszeć wszystko od szybko zmieniających się, IDM’owych mas dźwięku, przez piosenkowe formy, aż po ambientowe plamy. Poza eksplorowaniem szeroko rozumianej elektroniki, studiuję gitarę jazzową na gdańskim AMuzie. Staram się łączyć wszystko co robię w całość, wyrażać jedną myśl niezależnie od użytych środków. Wciąż szukam na to sposobu, ale ten projekt z pewnością mnie do tego zbliża.”
 

 

LATO NA HALI

 

Zapraszamy na cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży od 6 roku życia.

 
Spotkania wakacyjne z nauką, sztuką i sportem w przestrzeni Hali Targowej w Gdyni.
 
Każde spotkanie to 4-godzinne zajęcia z doświadczonymi edukatorami i artystami.
 
 
 
 
 
 
 
Terminy spotkań:
02.08.2021 (poniedziałek)
Laboratorium szalonego naukowca – warsztaty chemiczne, na których wykonamy mnóstwo ciekawych doświadczeń, kolorowych eliksirów oraz poznamy sprzęt chemiczny używany w prawdziwych laboratoriach.
 
03.08.2021 (wtorek)
Sztuka na hali – warsztaty artystyczne, gdzie dowiemy się, co siedzi nam w głowie. Zajęcia poprowadzi Magdalena Bosiacka-Machlus, która jest specjalistką od arteterapii oraz sztuki radzenia sobie z emocjami.
 
04.08.2021 (środa)
Dzień detektywa – zajęcia pełne zagadek, w programie nie zabraknie badania DNA, terenowej gry z zadaniami oraz sztuczek daktyloskopijnych.
 
05.08.2021 (czwartek)
Sportowe szaleństwa – wyjście grupy na kręgle, wyścigi rzędów, limbo, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz zawody z nagrodami.
 
06.08.2021 (piątek)
Historia kina – przybliżenie uczestnikom historii kinetografii w Gdyni, projekcja filmu oraz warsztaty z improwizacji.
 
16.08.2021 (poniedziałek)
Laboratorium szalonego naukowca vol.2 – w trakcie zajęć poznamy specjalistyczny sprzęt chemiczny, zintegrujemy się grupowo poprzez gry i zabawy oraz wykonamy wiele ciekawych doświadczeń. W planie mamy tworzenie kolorowych slime, dowiemy się również czym są substancje hydrofilowe oraz wyhodujemy chemiczny ogród w słoiku.
 
 
Czas trwania każdych zajęć: 4 godziny (9:00 – 13:00)
Cena: 60 zł/os. za zajęcia chemiczne (2 sierpnia, 16 sierpnia)
          50 zł/os. za dzień (od 3 sierpnia do 6 sierpnia)
 
Ilość osób: 8
Projekt częściowo dofinansowany ze środków miasta Gdynia. 

 

START SUZITO! – Otwarcie Pracowni Sitodruku

3 lipca 2021 roku zapraszamy w godzinach 12:00 – 20:00 do siedziby Halo Kultury na otwarcie pracowni sitodruku. 

Wydarzeniu towarzyszyć będą między innymi warsztaty, wystawy czy muzyka.

Pracownia sitodruku SUZITO powstała w 2016 roku, kiedy przy współpracy z Klubem Sztuki Alternatywnej Protokultura otwarte zostało pierwsze studio. Obecnie, po roku intensywnych przygotowań, nowym domem pracowni stanie się Halo Kultura.

 

Szczegółowy plan imprezy znajduje się na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/233760061583102

 

 

SIATKA

Wydarzenie towarzyszące festiwalowi GDYNIA DESIGN DAYS

SIATKA to projekt artystyczny składający się z działań performatywnych, interwencji oraz interakcji realizowanych w Gdyni przez kilka ostatnich miesięcy przez pięcioro artystek i artystów wizualnych: Dariusza Fodczuka, Alicję Nowicz, Wojtka Radtke, Łukasza Surowca oraz Monikę Szpener.


Miejsce akcji, Gdyńskie Hale Targowe, stały się dla nich inspiracją zarówno jako obiekt architektoniczny i historyczny, jak i, a może przede wszystkim, rozbudowana i różnorodna tkanka społeczna, ponieważ to właśnie ludzie, ich życiorysy, biznesy, potrzeby i relacje tworzą to miejsce.

Efekty kilkumiesięcznej współpracy oscylują pomiędzy fascynacją historiami poszczególnych kupców, stanowiącymi niepowtarzalną wartość tego miejsca, a refleksją nad ponadczasowością realiów ekonomicznych tu panujących, będących niejednokrotnie reliktem przeszłości.

Wojtek Radtke w „Powiększeniu” celebruje relacyjność społecznej tkanki hali. Od lat tu przyjeżdża, kupuje, rozmawia, dzieli się opowieściami i życiem tworząc z kupcami mikro połączenia. Kolekcję artefaktów dokumentujących ten proces będzie można obejrzeć, dotknąć, posmakować, powąchać, posłuchać, poczuć w jednym z opuszczonych pawilonów zamienionych na tymczasową przestrzeń galeryjną.

Łukasz Surowiec swoim projektem “Stoliki społeczne” poddaje artystycznej rewitalizacji najtańsze dostępne na hali przestrzenie handlowe – metalowe lady umiejscowione przed głównym wejściem, które zostały przeznaczone do likwidacji w najbliższym czasie ze względu na planowane przebudowy. Po interwencji Surowca stoliki, przybierają nową formę rzeźb/pomników kupieckich, oraz co najważniejsze, oddaje je do użytku – bezpłatnie i bezterminowo, tym wszystkim, którzy okazjonalnie potrzebują coś sprzedać.

Alicja Nowicz w działaniu „Wielka Wędka Szczęścia” wciąga odbiorców i odbiorczynie w grę, polegającą na odczytywaniu i spełnianiu ich marzeń, których materialnym odzwierciedleniem będą produkty z hali.

Budka telefoniczna Moniki Szpaner „Halo Hala” to łącznik historii, tej najświeższej, związanej z trudnym okresem lockdownu, poprzez minione okresy przemiany ustrojowych i gospodarczych, złotego czasu prosperity lat ‘90, dochodząc do samych początków powstawania jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych polskiej doby modernizmu. W budce wysłuchamy historii opowiedzianej ludzkim losem, losem kupca, handlarza. Historii wielowarstwowej, zawiłej, zaskakującej i niejednokrotnie trudnej.

Nadchodzące zmiany wydają się zapowiadać koniec pewnej epoki. O halę stanowczo upomina się wielkomiejski, międzynarodowy porządek klasy średniej. Losy niekwestionowanie panującej na hali przez dekady estetyki plebejskiej są niepewne. Planowana i trwająca rewitalizacja hal oraz idące za nią widmo gentryfikacji stały się inspiracją dla instalacji “fin- de-siècle” Dariusza Fodczuka. Interaktywna realizacja umiejscowiona w jednej z różowych budek handlowych reaguje ruchem, hałasem, i ostrym światłem na naszą obecność tworząc skojarzenia z na zmianę przyspieszonym i zamierającym rytmem życia hali, zaniepokojonej swoim trudnym do przewidzenia losem, o którym przesądzić ma wynik walki dwóch estetyk.

BIOGRAMY:
Monika Szpener (1979, Starogard Gdański).
Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą i działaniami przestrzennymi, tworząc interdyscyplinarne instalacje, monumentalne obiekty czy prace typu site-specific i re-design. Inspiracją dla jej realizacji, niezależnie od tego, jak mocno wchodzą w dyskursy kulturowe, jest subiektywny, osobisty i sensualny stosunek do rzeczywistości. Wykonała szereg dedykowanych projektów artystycznych dla podmiotów prywatnych jak i we współpracy z instytucjami kultury. Pracowniczka badawczo-dydaktyczna na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Pomysłodawczyni oraz kuratorka Remondis Art Corner w Szczecinie, miejsca w przestrzeni publicznej gdzie realizowane były monumentalne obiekty rzeźbiarskie. Od 2017 kuratorka Galerii Jedna/Druga w Szczecinie.
www.szpener.pl
https://galeriajednadruga.wixsite.com/jednadruga

Alicja Nowicz (1988)
Pracuje w wielu mediach (performance, instalacje wideo, ceramika, malarstwo, rysunek). Uosabia osobowości, które tworzą równoległe biografie i angażują się w wielorakie konteksty społeczne (Beati Jolanda Niesyta, Radek Morszczuk).
Tworzenie narracji, balansowanie między fikcją a rzeczywistością, humorem i powagą są dla artystki nieodłącznymi elementami pracy. Posługuje się paradoksem i kontrastem, badając takie tematy, jak względna wartość sztuki, pozory, stereotypy, dominacja kultury Zachodu, tożsamość wschodnioeuropejska, siła “barbarzyństwa”, modernizacja i pamięć. Studiowała m.in. na Edinburgh College of Art i na Sandberg Institute w Amsterdamie, bierze udział w wystawach zagranicznych i krajowych. Od 2 lat mieszka w Polsce i ma bardzo ładne dziecko.
alicjanowicz.com

Dariusz Fodczuk (1966, Pisz)

Artysta wizualny, performer. Jego działania odwołują się do poczucia godności i wolności, przybierając często formę krytycznego sprzeciwu wobec kontroli w sztuce, kulturze i jej instytucjach. W realizowanych na przestrzeni lat pracach video i instalacjach zajmuje stanowisko wobec rasizmu i antysemityzmu. W swoich ostatnich działaniach podejmuje często temat pracy rozumianej jako podstawowy element procesu poznawczego. Studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.Jest adiunktem w Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych na Wydziale Sztuki Mediów, Akademii Sztuki w Szczecinie.

Łukasz Surowiec (1985, Rzeszów)

Jest artystą interdyscyplinarnym, rzeźbiarzem, performerem, twórcą filmów wideo, autorem akcji społecznych. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne.
Absolwent Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie.

https://culture.pl/pl/tworca/lukasz-surowiec

Joanna Rzepka-Dziedzic (1979, Bielsko-Biała)

Artystka, kuratorka, edukatorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (CZ). Obecnie doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej twórczość artystyczna przenika się z działalnością kuratorską i inicjowaniem przestrzeni kreatywnych sprzyjających współpracy. Wraz z mężem prowadzi Galerię Szarą w Katowicach (do 2016 roku w Cieszynie), niezależną instytucję kultury, która od osiemnastu lat jest ważnym

miejscem na artystycznej mapie Polski.

Wojtek Radtke

Jednostka roztentegowana. Artysta multimedialny.
Rzeźbiarz, malarz, reżyser, performer, fotograf, designer, scenograf,
myśliciel, rekonstruktor, poszukiwacz sensu, majsterkowicz, smakosz. Organizator festiwali/eventów/spektakli. Lider convivium Slow Food Pomorze. Absolwent ASP w Gdańsku. Student Szkoły Doktorskiej ASP w Gdańsku. Rodzinnie związany z Gdynią.
www.radtkeart.eu

DLACZEGO HALA?

Alicja NOWICZ: Badam wartości, które może oferować szeroko pojęta „hala” jako remedium na zestetyzowany świat cywilizacji zachodniej. Interesuje mnie to, co okiem wyznawcy modernizacji, postrzegane jest jako chaotyczne, zacofane i peryferyjne. “Siła peryferii” to moja myśl przewodnia z jej aspektem terapeutycznym dla zmodernizowanych i sformalizowanych fasadowych przestrzeni fizycznych i mentalnych.

Hala jest dla mnie obszarem badawczym – miejscem na pograniczu – w pewnym sensie miejscem magicznym, do którego nie dotarły jeszcze twarde neoliberalne zasady. W przeciwieństwie do reszty miasta, w którym handel uliczny jest zabroniony lub gdzie 2 metry kwadratowe chodnika kosztują często więcej niż lokal usługowy, przy hali można ustawić stoisko za „ok 10 zł” dziennie.

Monika SZPENER: Hala stanowi dziś wartość historyczną, nie tylko jako obiekt architektoniczny ale przede wszystkim tożsamościowy, nosi znamiona żywego skansenu, który utrzymuje się mimo drastycznych zmian rynkowych i brutalnego kapitalizmu. Miejsce, gdzie mimo wszystko dostrzegalne są prawdziwe relacje społeczne, przeplatające się z wątkami humanizmu. Zawsze najbardziej bliski jest mi los pojedynczego człowieka. Jednak jakiś mój specyficzny rodzaj empatii nie pozwala mi pracować z taką treścią i używać jej jako tworzywa, dlatego sposób komunikacji, który zakładam w swoim projekcie, pozwala na zachowanie daleko idącej intymności obu stron – nadawcy i odbiorcy komunikatu. Dążę do zachowania tej kruchej i ulotnej wartości miejsca, bez ingerencji w nią.

Dariusz FODCZUK: Uważam, że oddolnie organizowana kultura być może jest jedyną szansą dla sztuki i artystów. Nie mieliśmy chyba jeszcze czasu, żeby się oswoić z myślą, że będziemy pokazywać sztukę w halach targowych, upadających sklepach, kawiarniach, i marketach. Gwałtowne i dramatyczne zmiany, jakie dokonują się wskutek ekonomicznych transformacji, jak i wskutek pandemii, dają znać o sobie między innymi w formie zamierających i opustoszałych miejsc handlu i biznesu. Czasy, które nastały, każą myśleć inaczej o przestrzeni publicznej, architektonicznej funkcji sklepów, restauracji, marketów, biur, itp. Szukanie kontaktu z odbiorcą poza naznaczonym politycznie obszarem, poza oficjalnym obiegiem, umieszczanie prac i działań, w miejscach, gdzie mają do nich dostęp zwykli ludzie, ze względów politycznych i pandemicznych uważam w chwili obecnej za jedno z najważniejszych wyzwań.

Łukasz SUROWIEC: Hala jest miejscem, w którym zorganizowany jest handel. Zaobserwowany przeze mnie model wymiany dóbr i usług, oparty został na ideach „wolnego handlu”, towarzyszącym zmianom ustrojowym lat 90. Gdynia oczywiście nie jest wyjątkiem. W Rzeszowie, miasta, z którego pochodzę takim miejscem jest plac o znamiennej nazwie: pl. Balcerowicza. Dla mnie jako artysty, jest to wyjątkowe środowisko do pracy badawczej i twórczej związanej z epoką późnego kapitalizmu. Hala to miejsce, w którym możemy doświadczyć żywej historii, dająca szansę „praktyką niemocy” na swój własny interes. Posługując się określeniem Tomka Rakowskiego mam na myśli zarówno kupców jak i artystów, którzy korzystając z okazji zajmują puste stoiska po sprzedawcach. Taka sytuacja przefiltrowana przez nową estetykę produkcji, handlu i usług opatrzona jest jednak sporym poczuciem wstydu – kupców za kiepski interes, artystów za udział w procesach gentryfikacji.

Wojtek RADTKE:
Fascynuje mnie odrębna od reszty miasta tożsamość Hali i jej specyficzna
wręcz magnetyczna aura.
Elementy tożsamości, które obserwuję, odczuwam i analizuję między innymi:
– gwar/szum/muzyka/ptaki dźwięki tworzące melodię miejsca,
– zapachy, potężny bukiet,
– wyobrażenie smaku oglądanych i dotykanych produktów,
– nieokreślona relacyjność ludzi, łapanie i wymiana analitycznych spojrzeń, kurtuazyjne mini rozmowy, dotyk przez ocieranie się w wąskich alejkach, kolejkach, wyczuwalne napięcie, wyczekiwanie, rytuały handlowe,
– puste, opuszczone boksy z zamrożoną historią,
– gęstość informacji wizualnej,
– zderzenie dostojnej architektury z przaśnym designem ekspozycji targowej,
– dwubiegunowość oferty handlowej (unikatowej ze zwykłą/tandetną)
tworzą niepowtarzalny mikrokosmos.
Czuję się drobnym elementem tego miejsca. To miejsce jest drobnym elementem mnie. Przyjeżdżam z Gdańska aby zrobić tu zakupy. Często. Od trzydziestu lat kupuję produkty od osób i producentów, którym ufam, również od tych, którym chcę zaufać.
Lista wyselekcjonowanych zakupów obejmuje: ryby, warzywa, owoce, chleby, czekolady, słodycze, przetwory, wypieki, oleje, nabiał, miody, rośliny.
Czasem zagram tu w Lotto.

 

Alone at Home – koncert w Halo Kulturze 

W pierwszy lipcowy piątek zapraszamy do przestrzeni Halo Kultury na koncert gdyńskiego zespołu Alone at Home.

Fot. Daria Szczygieł

Alone at Home to czteroosobowy zespół z Gdyni, w którego skład wchodzą:

Gabriela Wasilewska – wokal, gitara

Iwo Watras – gitara 

Kamil Mroczek – miscellaneous sounds 

Mateusz Kędziora – perkusja

fot. Daria Szczygieł

Początki twórczości zaczynały się od prostych, spokojnych melodii i rytmów opartych na folkowo popowym gruncie, jednocześnie czerpiąc z współczesnej muzyki indie. Zmiana składu zespołu dało dużo nowych inspiracji do tworzenia wielowarstwowych dźwięków jak i możliwości dalszej eksploracji w rozmaitych gatunkach. 

https://www.facebook.com/aloneathomeband

Z racji na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/aloneathome/

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni.

 

Kurkiewicz – koncert w Halo Kulturze 

26 czerwca 2021 o godzinie 20:00 zapraszamy do podziemi Halo Kultury na pierwszy po długim czasie koncert, 

 
Hubert Kurkiewicz – pomorski muzyk, rocznik ’97, na co dzień zamieszkały w Kopenhadze. Kurkiewicz, mimo inspiracji tuzami nowej fali pokroju The Cure, New Order czy Talking Heads, uwspółcześnia ich przekaz używając do tego nowych środków.
 
Autor tekstów i kompozytor muzyki charakteryzującej się syntezatorowymi podkładami, agresywną gitarą, melodyjnym wokalem i perkusją z automatu. Jego utwory mają za zadanie wprawić słuchacza w uczucie niepokoju, jednocześnie nadając się do tańca i zabawy. Pojawiające się w mediach porównania do Iana Curtisa, choć na wyrost, celnie punktują energię jego muzyki, szczególnie podczas występów na żywo, z całym zespołem. Teksty w językach polskim i angielskim inspirowane są otaczającym go światem i sytuacjami, na bazie których kreuje i wymyśla własne historie.
 
 
 
 
Singiel z poprzedniej płyty (feat. Kacha Kowalczyk)
https://youtu.be/XaFc12zwZ88
 
Z racji na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/koncert2606/
 
Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni.

 

Wystawa G8 – gdyńska grafika kobieca

19 czerwca 2021 o godz. 18:00 na Kamiennej Górze w Gdyni zostanie zainaugurowana trzecia edycja G8.  

Trzecia edycja festiwalu gdyńskiej grafiki kobiecej G8, którego wernisaż odbędzie się 19 czerwca o godzinie 18:00 w parku Kamienna Góra. Wystawa poświęcona jest związkom z przeszłością w osobistym i ogólnoludzkim wymiarze. W godzinach 12:00 – 17:30 w podziemiach Hal Targowych w Gdyni, w siedzibie stowarzyszenia Halo Kultura, otwarta będzie dodatkowa odsłona wystawy złożona z prac Anny Borowskiej.
Temat wystawy zabierze nas do miejsca szczególnie ukochanego przez gdynian – parku Kamienna Góra, gdzie usytuowane będą instalacje tematycznie związane z dzieciństwem artystek, a wykonane w różnorodnych technikach, których wspólnym mianownikiem jest grafika artystyczna. Po raz kolejny twórczynie sięgną nie tylko po papier, ale także tkaninę, metal, a nawet włóczkę, a ich prace stworzą swoisty „plac zabaw” – łącznik pomiędzy światem dzieciństwa a dojrzałością na stałe związaną z miejscami, gdzie kształtowała się nasza wyobraźnia.
 
„Żeby odnaleźć elementy tej układanki trzeba będzie ubrudzić sobie ręce, poharatać kolana, zmniejszyć się do rozmiaru pięciolatka i poruszyć zaśniedziałą machinę wyobraźni. Jeśli się na to zdobędziemy, odkryjemy klisze z przeszłości, na których zapisane są szczegóły naszej pamięci. Dzięki temu dostrzeżemy, że wyrastamy z jednego pnia i jednej historii, która każe nam widzieć drugiego człowieka, jako nas samych.”
Zaproszoną artystką będzie w tej edycji Ania Witkowska, która zaprojektuje plakat inspirowany Gdyńską Halą Targową. Prace naszej artystki wesprą konto Gdyńskich Amazonek.
 
Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne, na scenie wystąpią zespoły:
Gaijin Blues
Klawo
Kadabra Dyskety Kusaje
 
Wydarzenie jest projektem tworzonym pod egidą stowarzyszenia Halo Kultura, dofinansowanym ze środków Miasta Gdyni.
Artystki: Anna Borowska, Ania Fontanna Witkowska, Kasia Michałkiewicz – Hansen, Zuzanna Seweryna Dolega, Kasia Stefania Józefowicz, Anita Wasik, Agnieszka Jevka Jewasińska, Aleksandra Majzel – Wojtalewicz
Kuratorka: Diana Lenart
Produkcja: Maria Chojnacka
Produkcja koncertów: Coastline Northern Cuts
 
 

Premiera filmu artystycznego „Na granicy widma” w Halo Kulturze

12 czerwca 2021 w  podziemiach zabytkowych Hal Targowych w Gdyni odbędzie się premiera artystycznego dokumentu fikcyjnego “Na granicy widma”. Halo Kultura zaprasza na seanse w reżimie epidemiologicznym o godz. 19:00 oraz 20:00

Film w reżyserii Anny Julii Lewandowskiej i Christophe Fremaux to projekt ewoluujący. “Na granicy widma” zaplanowane zostało jako wystawa artystów pomorskich i zagranicznych, której kuratorkami były Anna Lewandowska i Agnieszka Wołodźko. Zaproszeni twórcy przygotowali następujące prace: Joanna Borowiec – fotografię pt. „Iluzja” oraz wideo, Agata Nowosielska – olej na płótnie pt. „Szkic do powieści Güntera Grassa Szczurzyca”, Bob Nosa Uwagboe – akryle na papierze pt. „R.I.P.”, „Mężczyzna pod ścianą”, „Krwawiąca noga”, „Człowiek i jego brzemię”, Serhed Waledkhani – animację poklatkową pt. „Migracja”, Justyna Olimpia Zając – film poklatkowy pt. „Na granicy światów”, Agnieszka Wołodźko – instalację pt. „Cud głębokiego lasu”, Urszula Zalewska, Bożena Bergius, Natalia Tessmer, Wioletta Czuryńska – instalację „Wełno-Widmo-Wszędzie”,Théâtre Grupa O – instalację kręgi – Mateusz Dymnicki, Judyta Niżyńska oraz Cyrk RGBlack czyli – Tomasz Matuszczak, Marcin Krzywański, Grzegorz Mroczek, Szatan Witkowsk – pokaz ogni nawiązujący do grzechów. 

Pandemia nie pozwoliła na publiczną prezentację ekspozycji, ale zebrane prace zainspirowały twórców do stworzenia dokumentu fikcyjnego (ang. mockumentary). “Na granicy widma”  eksploruje tematy granicy świata żywych i umarłych, granicy światła i mroku, granicy jawy i snu, granicy realności i złudy. 

“Koncept powstał na bazie mojego autorskiego scenariusza i został zainspirowany miejscem – w Halo Kulturze krzyżują się sztuki, jest to przestrzeń wzajemnej inspiracji. Szukanie nowego sposobu wyrazu pomimo ograniczeń i zakazów wywołanych epidemią przypomniały mi praktyki oporu  artystycznego. W Renesansie, w spektaklach komedii dell’arte, w których zabroniono wypowiadania dialogów na scenie, tłumacząc, iż jedynym kreatorem jest Bóg. Aktorzy stosowali twórcze obejścia, np. podczas gry wydając wymowne dźwięki oraz używając charakterystycznych masek określających cechy charakteru postaci. Kiedy zupełnie zakazano stosowania dźwięku, w odpowiedzi wprowadzili komentarze wypowiadane przez podstawione osoby z publiczności. Zadziałaliśmy podobnie. Gdy znajdziesz się w ślepej uliczce, musisz szukać alternatywnego wyjścia, my dla tej sytuacji znaleźliśmy dokument fikcyjny ” – mówi  Christophe Fremaux.

Akcja filmu rozgrywa się w niejednoznacznej przestrzeni aktywnej scenografii wykonanej z prac zaproszonych twórców. Obsadę dokumentu stanowią aktorzy z Théâtre Grupa O. W niektórych scenach udział wzięli zaproszeni artyści, wcielając się w postacie z mitologii słowiańskiej jak np. wiedźmy, biała dama, wróżka, szamanka, mędrzec. Ze względu na ograniczenia w podróżach nie można było zaprosić osobiście autorów zagranicznych, czyli Boba Nosa Uwagboe z Nigerii i Serheda Waledkhani z Norwegii. Nagrania odbywały się przez klika dni na terenie Hali Targowej w Gdyni, której tajemnicze, liczące prawie 100 lat  podziemia okazały się perfekcyjnym komentarzem architektonicznym do poszukiwań artystycznych wokół pojęcia Widma.

Reżyseria : Anna Julia Lewandowska, Christophe Fremaux

Scenariusz : Christophe Fremaux

Operatorka kamery : Anna Julia Lewandowska

Kuratorki wystawy : Anna Julia Lewandowska, Agnieszka Wołodźko

Muzyka  : Maciej Bączyk i Maciej Polak

Montaż : Joanna Kucharska Sztukodzieło

Technika i wsparcie  : Tomasz Matuszczak

Udział w projekcie wzięli

Postać Dziewczyny z czerwonym szalikiem : Julia Okoń

Postać Mężczyzny w kapeluszu : Chris Fremaux

Joanna Borowiec – fotografia pt. „Iluzja” oraz wideo 

Agata Nowosielska – olej na płótnie pt. „Szkic do powieści Guentera Grassa Szczurzyca”, “Duchy Miasta”

Bob Nosa Uwagboe – akryle na papierze pt. „R.I.P.”, „Mężczyzna pod ścianą”, „Krwawiąca noga”, „Człowiek i jego brzemię”

Serhed Waledkhani – animacja poklatkowa pt. „Migracja”

Justyna Olimpia Zając – film poklatkowy pt. „Na granicy światów”

Postać Szamanki  :  Agnieszka Wołodźko – instalacja pt. „Cud głębokiego lasu”

Fundacja Nadaktywni czyli Postacie Wiedźm : Urszula Zalewska, Bożena Bergius, Natalia Tessmer, Wioletta Czuryńska – Instalacja „Wełno-Widmo-Wszędzie”

Postać Biała Dama –  Liliana Błażejowska

Théâtre Grupa O : postać Mędrca – Mateusz Dymnicki, postać Wróżki – Judyta Niżyńska

Cyrk RGBlack  – Ogniomistrze Tomasz Matuszczak, Marcin Krzywański, Grzegorz Mroczek, Szatan Witkowsk

Statyści: Basia&Aga/Zaza, Berenika, Irek, Eryk, Alicja, Samuel, Milo, Krzysztof Winciorek, Kasia Piwowarczyk, Maja Błażejowska, Nina Mikucka, Piotr Lewko, P. Krystian 

Partnerzy: OneGallery, Pasmanteria Jola 

Produkcja :  Halo Kultura Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdynia

 

Kobiecy warsztat jubilerski 

Drogie kobiety!
 
Zapraszam Was na kolejną edycję magicznych warsztatów jubilerskich w Halo Kulturze!
Tym razem każda z Was zrobi swój własny pierścionek ze srebra, z wygrawerowanym znakiem „=” i własnym hasłem/napisem.
 
Zawód jubilera był i nadal jest zdominowany przez mężczyzn. Całe szczęście powoli się to zmienia, a my przyspieszymy ten proces! Na warsztatach będziemy pracować z piłą jubilerską, gilotyną, wiertarką, pilnikami i polerką. Będziemy łamać stereotyp, że są to tylko męskie zajęcia. Wykonamy pierścionki z wybitym „=”, które noszone na co dzień będą miały przypominać, że praca kobiet jest tyle samo warta co praca mężczyzn, że oganianie domu nie jest tylko kobiecym zajęciem i nie jest wcale powiedziane, że to kobieta musi rezygnować z pracy i zostać z dziećmi przy kolejnych lock downach…
Pierścionki będą też przypominać, że nie jest się samą w tej walce o równe prawa.
Oczywiście będziemy też się świetnie bawić i rozkoszować manualnymi czynnościami 🙂
Maria Ostrowska
głównodowodząca OM jewellery
 
Przebieg zajęć:
– BHP w warsztacie jubilerskim
– mierzenie rozmiaru pierścionka
– przygotowanie srebra
– cięcie srebra
– wybijanie w srebrze znaku „=” (i innych napisów)
– młotkowanie i formowanie pierścionka
– wykańczanie pierścionka: szlifowanie, polerowanie
 
Czas trwania: 4 godziny
Grupa: 5 osób
Koszt: 100 zł od osoby
Bilety dostępne pod poniższym linkiem:
https://app.evenea.pl/event/warsztatjubilerski2905/
 
Projekt częściowo finansowany ze środków miasta Gdyni.
 

Cykl warsztatów „Biel=Czerń”

W dniach 24 maja, 28 maja, 10 czerwca, 17 czerwca oraz 24 czerwca w przestrzeni Halo Kultury odbędą się warsztaty malarskie z elementami arteterapii. 

Zajęcia rozpocznie wykład opowiadający czym jest arteterapia, następnie poznamy jej praktyczne zastosowanie podczas warsztatów malarskich.
 
Prowadząca: Magdalena Bosiacka-Machlus – z wykształcenia i zamiłowania artysta plastyk, magister sztuki – specjalizacja wzornictwo przemysłowe, na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku ukończyła Arteterapię. Łączy te dwie dziedziny prowadząc warsztaty z elementami arteterapii dla grup dzieci i dorosłych a także zajęcia indywidualne. Sama również korzysta z terapeutycznych właściwości sztuki tworząc prace malarskie, rysunkowe oraz rzeźbiarskie.

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni.
 

 

Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg – współczesny portret Kaszubów w obiektywie Doroty Ozy Kareckiej

Pod koniec 2020 roku nakładem wydawnictwa Halo Kultura ukazała się książka „Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg” ze znakomitymi zdjęciami Doroty Ozy Kareckiej. ilustrującymi życie współczesnych Kaszubów. Obrazy dopełniają wiersze autorstwa Diany Lenart.
Pod koniec 2020 roku nakładem wydawnictwa Halo Kultura ukazała się książka „Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg” ze znakomitymi zdjęciami Doroty Ozy Kareckiej, ilustrującymi życie współczesnych Kaszubów. Obrazy dopełniają wiersze autorstwa Diany Lenart. Karecka przez ponad rok gromadziła materiały do projektu. Odwiedzała kaszubskie wsie, miasta i miasteczka, nawiązując bliskie relacje z mieszkańcami, czego efektem są intymne portrety będące odzwierciedleniem ludzkich losów.
Kuźnica, Wsza Buda, Zielony Dwór – możemy znaleźć te miejsca na mapie i w mikroskali dowiedzieć się co słychać u trzech rodzin, o których opowiada fotografka. Mikroskala to również rozmiar książki, do której teksty to też miniatury literackie – komentarz do zdjęć. Bohaterowie wydawnictwa, zastani przy codziennych rytuałach, żyją na co dzień pomiędzy Bogiem a rutyną, w miejscu, gdzie się urodzili i gdzie pewnie zostaną do końca, szczęśliwi, jak tylko szczęśliwym można być wiedząc skąd się pochodzi i dokąd idzie. Karecka fotografuje psy, muchy, koty i krowy: ta książka pełna jest fauny kaszubskiego gospodarstwa – bezpretensjonalnego bestiariusza codzienności. Patrzy się na to z zachwytem, bo prawda o życiu i codzienności jest uniwersalna i dotyczy przecież nas samych i tego, gdzie znajdujemy się wszyscy – pomiędzy ludycznością a sacrum, które sami tworzymy. 
Na ostatniej kartce książki jest zdjęcie pozornie niepasujące do reszty – zwyczajowo bardzo intymnych portretów, jakie Oza robi ludziom, jest to fotografia nocnego nieba rozświetlonego czerwonymi racami świętujących jakieś wesołe wydarzenie. To powidok pozornie beztroskiego lata przerwanej na chwilę pandemii.

Książkę zakupić możecie poprzez zrzutkę:
https://zrzutka.pl/9rhgge

 

#METOO – wystawa komiksu Marty Frej

Zapraszamy wszystkich na wystawę komiksu malarki i ilustratorki Marty Frej pod tytułem #METOO. Komiks powstał na zamówienie numeru magazynu Pismo.
To praca, będąca błyskotliwym komentarzem na temat molestowania kobiet. Czarno-białe ilustracje i dosadna narracja wyraziście obnażają wiele lat tuszowania tego problemu.Marta Frej – malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm. Zasłynęła jako autorka feministycznych memów internetowych, łączących błyskotliwy, moralizatorski humor z kunsztowną grafiką.
Marta Frej urodziła się w 1973 r. w Częstochowie. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks „Dromaderki”. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.


Agnieszka Wołodźko – Postkatastroficzne Muzeum Antropocenu

Wystawa prezentowana w przestrzeni Halo Kultura, w podziemiach Hali Targowej w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 36 (wejście od ul. Jana z Kolna), boks 517.Czynna od 26.11.2020 r. w godzinach otwarcia hali.Wystawa stanowi próbę wyobrażenia sobie muzeum, które powstanie po upływie milionów lat by zaprezentować ówczesnym mieszkańcom Ziemi zmiany geologiczne, które nastąpiły w wyniku ekologicznego kryzysu, spowodowanego jej zaśmiecaniem przez naszą cywilizację. Zawiera obiekty z ceramiki i plastiku – materiałów, które stanowią opozycję tego, co naturalne oraz tego, co sztuczne. Artystka bada proces powstawania skamieniałości i tworzy możliwe przyszłe artefakty – „skamieniałości” powstałe z plastiku używanego w naszym codziennym życiu. Bawi się alegoriami grubości i ciężaru sztucznie przeformułowanych pokładów geologicznych. Wyobraża sobie nową generację hybrydowych gór (plastic berg), które powstaną w miejscu topniejących gór lodowych (ice berg). Powołuje wyobrażone formy hybryd – tworów powstałych w formie mutacji tych organizmów żywych, które znamy z dotychczasowego doświadczenia.Pierwsza edycja wystawy była prezentowana w sierpniu i wrześniu b.r. w Centrum Młodzieży w Akmene (Litwa) na zakończenie 2-tygodniowych warsztatów na temat Antropocenu, które Agnieszka Wołodźko prowadziła we współpracy z edukatorką kulturalną Simoną Šileikaitė Bijanskienė dla grupy lokalnych nastolatków. Projekt był zorganizowany na Litwie przez organizację Idejos Miestui i dofinansowany przez Lithuanian Culture Council.Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.


Diana Lenart uhonorowana Galionem

fot. Łukasz Głowala

Diana Lenart, prezeska naszego stowarzyszenia, uhonorowana została Galionem w kategorii „Animacja kultury”. Nagrody przyznawane są przez Prezydenta Gdyni ludziom zasłużonym dla kultury. Dianę Lenart wyróżniono za implementację światowego formatu festiwalu architektury Open House, który odbywa się od kilku lat w Gdyni Gdańsku.


Czytaj więcej na:
https://kultura.trojmiasto.pl/Galiony-Gdynskie-rozdane-n149106.html#tri

Z początku światów – wernisaż

UWAGA! Spotkanie z Beati i jej sztuką może powodować trwałe zmiany w postrzeganiu świata.Korzystając z ogromnego zaplecza merytorycznego, jakim dysponuje sztuka performensu, artystka Alicja Noviczow stworzyła postać osadzoną pomiędzy światem Zachodu i Wschodu. Beati jest jak przybysz z kosmosu, który ma dla nas przesłanie miłości i pokoju, ale dotarcie do sedna tego przesłania wiedzie przez korytarz krzywych zwierciadeł. Beati nie jest jednak karykaturą, ale soczewką, która wyolbrzymia ludzkie cechy, żeby pokazać nam czego boimy się jako Polacy, i jako ludzkość. “Z początku światów” ma nas po pierwsze wyzwolić ze schematów myślenia, które każą nam przypisywać konkretne cechy ludziom na podstawie ich wyglądu. Dlatego nie biorąc Beati i jej twórczości w cudzysłów, uzbrojeni w odwagę i cierpliwość, potraktujmy to, co zobaczymy w sposób, jaki na to zasługują – jest to kawał świetnej, szczerej sztuki. Beati została złożona z kawałków kobiecych osobowości: jest czułą matką, która nie rozstaje się z synem nawet w pracy, bizneswoman, która wynajmuje boks na hali, który zaaranżowała na salon masażu oferujący znacznie więcej, niż odprężenie, pozostając przy tym daleka od epatowania erotyzmem, Beati w towarzystwie sztucznych kwiatów i kiczowatych bibelotów jest raczej, jak pramatka Ziemia, która udziela schronienia i rozdaje bezinteresowną miłość. Imię i nazwisko: Beati Jolanda Niesyta
Data urodzenia: 19.07.1986
Miejsce urodzenia: Złocieniec, Polska
Znak zodiaku: Rak
Imię ojca: Romuald
Imię matki: Danuta
Płeć: kobieta
Znaki szczególne: tatuaż w kształcie orła bielika w skarpetkach w miejscu intymnym
Kuratorka: Diana Lenart

Jan Rogało – Nudna fotografia. Post-factum

19 maja br. za pomocą środków przekazu online Jan Rogalo obronił rozprawę doktorską pt. „Nudna Fotografia. Cyfrowy wernakularyzm i fenomenologia” przygotowaną pod opieką prof. Grzegorza Klamana i dra Romana Nieczyporowskiego. Wystawa dyplomowa była dostępna na stronie nudnafotografia.pl, a teraz, w nieco zmienionej wersji, zaistnieje fizycznie w przestrzeni ULa. Serdecznie zapraszamy 4 lipca o godz. 19 na pierwszy pokwarantannowy wernisaż w ULu!Prosimy pamiętać o – wciąż obowiązujących – zasadach ochrony zdrowia w obliczu pandemii Covid-19: konieczności zachowania dystansu i zakrywania nosa oraz ust.„Trudno odmówić Janowi Rogalo konsekwencji czy bardziej premedytacji gdy prowadzi czytelnika a zarazem odbiorcę (gdyż seria książek artystycznych jest tutaj integralnie związana z tekstem) w stronę swojej (czy na pewno?) koncepcji nudnej fotografii. Kryje się za tym buntownicza ironia. Ale by zaistniała, potrzebne jest symbiotyczne środowisko, w którym można hodować nudę jak kryształy gnostyckiej wiedzy. Pomaga mu w tej egzotycznej hodowli cała rzesza słynnych nazwisk, zarówno teoretyków jak i praktyków fotografii. Wśród nich definicja Adama Mazura, który powiada, że fotograf podnosi obrazy, które już istnieją, a istnieją dlatego, że po prostu są.”„Jan Rogalo zdaje się potwierdzać moją smutną konstatację, sprzed kilku laty, pisząc że «pomagamy algorytmom zarządzać naszymi pragnieniami». Proponuje katarktyczny eksperyment by przestać uczestniczyć w wyścigu, nie próbować prześcignąć bytów nieludzkich, gubiąc się i nudząc się. Znamy to już z przeszłości. Zarówno literatura jak i koncepcje post marksistowskie otwierały skwapliwie takie obszary próbując zideologizować nowych adeptów «Pochwały Lenistwa». Jednak tytułowa «nuda», której autor poświęca wiele miejsca, przyjmując za pewnik, że jest ona dominującą kondycją współczesnego człowieka, potrzebuje czegoś innego niż bierność i stagnacja. Istotne i nowatorskie w koncepcji Rogalo jest przypisanie nudzie wartości potencjalnie twórczych i będące w opozycji do dominujących dotychczas w neoliberalnej przestrzeni, ich negatywnych konotacji.” — prof. Piotr Kurka
„Przedstawione materiały tworzą obraz autora jako dociekliwego, pracowitego gracza – i nie mam tu na myśli ani hazardu w ogólności, ani gier komputerowych, a raczej znaczenie, w jakim sam autor używa terminu «gra» – bliższe grze znaczeń, grze słów. Skojarzenie adresuję również do «Gry szklanych paciorków» Hermana Hesse i jego wizji wielkiej instytucji, syntezy sztuk, podtrzymywanej rytuałem i spajanej kultem wysokich aspiracji. Taka postawa jest charakterystyczna dla uczestników szerokich fal kultury, co Hesse zauważył i opisał już w latach trzydziestych zeszłego wieku. Od tego czasu nic się tu chyba szczególnie nie zmieniło, poza kontekstem, otoczeniem i sferą narzędziową.”„Starając się zachować bezstronność i nie podejmując się – z braku interlokutora – polemiki w kwestiach ewentualnie spornych lub wątpliwych, wyobrażam sobie propozycję artystyczną Jana Rogalo jako konstrukt o dużej pojemności, o swobodnie naszkicowanej, klasycznej w formie architekturze, zaopatrzony w rodzaj szczegółowej, acz hermetycznej instrukcji obsługi, lecz z zamierzenia pusty. Funkcją tej budowli, jak w Teatrze Pamięci, jest pomieszczenie i uporządkowanie nie tyle konkretnej, określonej zawartości, ile wszystkiego – pod warunkiem, że będą to zbiory opatrzone hasztagiem #fotografia.” — prof. dr hab. Artur Tajber
Jan Rogalo — doktor sztuki, fotograf, artysta wizualny, współzałożyciel mikrowydawnictwa Azimuth Press. Zajmuje się „nudną fotografią”, wydaje nieregularny magazyn „Normalizm”. Interesuje się fotografią w kontekście sztuki site-specific i działań partycypacyjnych. Skupia uwagę na zagadnieniach dotyczących fotografii po rewolucji cyfrowej i jej relacji z innymi obszarami wiedzy. Prace prezentował między innymi na wystawach indywidualnych w galerii Przestrzeń Robocza podczas Łódzkiego Fotofestiwalu 2018, krakowskiej galerii Pauza oraz na licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Jan Rogalo — „Nudna fotografia. Post-factum”
4 lipca (sobota) godz. 19
UL, ul. Św. Barbary 3, Gdańsk

 

Dynasonic | koncert z okazji wydania albumu „#2”

Występ Dynasonic jest drugim z trzech koncertów, które były zaplanowane w podziemiach hali na pierwsze półrocze 2020 – według naszego kalendarza miał się on odbyć dokładnie miesiąc temu. Dzięki współpracy z Programem Falochron dla Kultury Gdynia Kulturalna i dzięki realizacji Coastline Northern Cuts możemy zaprosić Was przed odbiorniki.
Relacja dostępna na kanale Gdyni Kulturalnej:
https://youtu.be/_WAGjJpg0zo
Koncert Tropical Soldiers In Paradise

Koncert Tropical Soldiers In Paradise, który mieliście zobaczyć w naszych podziemiach, jest jednym z trzech, które zaplanowaliśmy na pierwsze półrocze 2020. Jest to jednocześnie pierwszy z trzech koncertów, które udostępniamy dla Was we współpracy z Programem Falochron dla Kultury Gdynia Kulturalna oraz dzięki realizacji Coastline Northern Cuts.

Stream albumu: https://ffm.to/tsip-ii
Bandcamp (CD): https://bit.ly/tsip-ii
Koncert można obejrzeć na: https://youtu.be/z6tZggF9g9k

 


Daniel Szlajnda pres. 木漏れ日 (Komorebi) + Maciek Polak – koncert

木 Zapraszamy na dwa wyjątkowe koncerty w nowej Marinie Gdyńskiej – Marina Yacht Park na terenie Dalmoru.
漏 Wejście na teren Mariny odbywa się przez bramkę obok Sea Towers -> https://bit.ly/G8_koncert
れ Start o 13:30, dokładny harmonogram poniżej (w sekcji harmonogram).
日 Uczestnictwo wymaga rejestracji – ilość miejsc ograniczona: https://app.evenea.pl/event/komorebi/Daniel Szlajnda (Daniel Drumz):
DJ i Producent z Krakowa. Od kilku lat prowadzi na antenie Off Radia Kraków autorską audycję Electric Relaxation Show, w której prezentuje nową, undergroundową muzykę elektroniczną. Do niedawna był również współprowadzącym program Dzika Karta na antenie Trójki, gdzie z kolei dzielił się swoimi ambientowymi inspiracjami. Razem z Hatti Vatti tworzy duet JANKA. Latem 2020 światło dzienne ujrzy autorski album 木漏れ日 (Komorebi).Maciek Polak (analogia.pl):
trójmiejski muzyk, dziennikarz, wykładowca z dziedziny podstaw syntezy analogowej. Opublikował dwa tomy z poezją oraz trzy satyryczne. Zawodowo, w ramach prowadzonej przez siebie od blisko dwóch dekad firmy analogia.pl, jako jeden z nielicznych w Europie specjalistów zajmuje się renowacją i naprawą syntezatorów analogowych. Współtworzy, wraz z wrocławianinem Maciejem Bączykiem, zespół Pin Park oraz wydaje pod własnym nazwiskiem. Koncerty pierwotnie zaplanowane w ramach finisażu wystawy “G8 – Widmo”.UWAGA:
• Wejście na teren Mariny odbywa się przez bramkę obok Sea Towers -> https://bit.ly/G8_koncert
• Obowiązują zasady dystansu społecznego.
• Koncert jest rejestrowany (audio-video) w ramach projektu “Falochron dla kultury” i zostanie wyemitowany pod koniec Czerwca na kanale Gdynia Kulturalna.
• Artyści zagrają LIVE na końcu pomostu “C” – miejsca dla publiczności są przewidziane wzdłuż bulwaru Marina Yacht Park.Produkcja: Coastline Northern Cuts
Relacja z koncertu dostępna pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=4ccPjfY4k58

 

Halo animacje na wakacje – półkolonie dla dzieci 5+

Zapraszamy na półkolonie dla dzieci w kategorii wiekowej 5+. W programie (w każdym tygodniu inne atrakcje): zajęcia cyrkowe, warsztaty w pracowni fotograficznej, laboratorium małego naukowca, tworzenie wakacyjnej torby, zajęcia z elementami arteterapii, warsztaty plastyczne z artystami, zajęcia rekreacyjno-sportowe na świeżym powietrzu, zabawy integracyjne, zajęcia muzyczne, warsztaty filmowe czy minigolf.Zajęcia realizowane będą w pracowniach Halo Kultury oraz w plenerze. Dzieci będą pracować w małych, stałych grupach z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.Terminy:
I – 6-10 lipca
II – 13-17 lipca
III – 3-7 sierpnia
IV- 10-14 sierpnia
V- 24-28 sierpnia

Miejsce : Halo Kultura (Jana z Kolna 37/53, 81-355 Gdynia)Opieka od 7:30 do 15:30 z możliwością wydłużenia czasu odbioru. Cena : 500 zł/ tydzień Cena obejmuje: wyżywienie, ubezpieczenie NNW, opiekę wykwalifikowanej kadry, warsztaty, wycieczki, wszystkie materiały niezbędne do pracy oraz zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy oraz kontakt :
e-mail: halokolonie@gmail.com lub biuro@halokultura.org
tel. 602 879 984

 

Cykl debat Halo Jutro, czyli jak zrestartować kulturę?

Stowarzyszenie Halo Kultura zaprasza na cykl debat ekspertów Halo Jutro na temat “odmrażania” sektorów kultury. W dniach 19-22.05, codziennie o godz. 19 odbywały się dyskusje online dotyczące kolejno: muzyki, filmu, organizacji pozarządowych, oraz wznowienia działalności teatrów i muzeów. Wzięli w nich udział m.in. wokalistka Aga Zaryan, muzyk L.U.C., dziennikarka Trójki Agnieszka Obszańska.

W kulturze straty związane z pandemią są olbrzymie – tu działa się w określonym czasie, który dwa razy się nie zdarza. Tu działa się często z potrzeby serca, z pasji, w kontakcie z innymi, ale rzadko na podstawie stałych kontraktów czy umowy etatowej. Taka jest specyfika przemysłów kultury na całym świecie i ta specyfika sprawia, że nieprzewidziane okoliczności jak epidemia poważnie zagrażają codziennej egzystencji twórców i animatorów. Jednocześnie izolacja społeczna uświadamia nam wagę i rangę tekstów kultury w naszym życiu- potrzebujemy ich teraz bardziej niż kiedykolwiek. Cykl ​Halo Jutro to będą rozmowy o aktualnych wyzwaniach, ale też o strategiach adaptacji, nowych możliwościach i koniecznościach, o rozwiązaniach, śmiałych wizjach i kreatywności w trudnych czasach.

19 maja w ramach ​Halo Jutro: Muzyka w dyskusji o skutkach zamknięcia i planach na przyszłość dla branży koncertowej wzięli udział: wokalistka jazzowa Aga Zaryan, muzyk, raper i instrumentalista L.U.C., dziennikarka radiowej Trójki Agnieszka Obszańska i Julian Chmielewski z Crane Agency, zaangażowany w tworzenie programu Ulicy Elektryków.

20 maja rozmowa ​Halo Jutro: Kino dotyczyła zagadnień produkcji i dystrybucji filmowej, sytuacji osób pracujących w branży filmowej. W dyskusji wzieli udział: Olga Bieniek (producentka filmowa), Magdalena Jacoń (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych), Bartosz Paduch (reżyser) i Paweł Witecki (producent filmowy).

21 maja w panelu ​Halo Jutro: Organizacje Pozarządowe ​wzięli udział przedstawiciele gdyńskich organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą: Monika Domańska (Traffic Design), Kryspin Pluta (Dom Filmowy) i Diana Lenart (Halo Kultura). Głównym przedmiotem rozmowy była analiza możliwości działania organizacji w nowych warunkach i odbudowa zaufania społecznego.

22 maja w ramach ​Halo Jutro: Muzea i Teatry o możliwościach i trudnościach zrestartowania tych instytucji rozmawiały: Ida Bocian (Teatr Gdynia Główna), dr Anna Śliwa (Muzeum Miasta Gdyni) oraz dr Joanna Lisiewicz (teatrolożka).

“Stworzyliśmy przestrzeń do tej dyskusji i chcieliśmy, by udostępnione na publicznym kanale zapisy tych rozmów stanowiły nie tylko dokument czasu, ale też mapę drogową, która pozwoli na zmianę na lepsze.” – zapowiadała Katarzyna Korzeniewska ze Stowarzyszenia Halo Kultura. Zaplanowano bezpieczne rozmowy online, rozmowy ekspertów, ale z aktywnym udziałem odbiorców- ich pytaniami, uwagami i opiniami. Spotkania były prowadzone za pośrednictwem platformy ZOOM, a także udostępnione na kanale Gdynia Kulturalna.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Gdyńskiego Falochronu Kultury.

Więcej informacji: facebook.com/halokulturagdynia/

„Nordowi Môl” zespołu Kiev Office pierwszym muzycznym wydawnictwem Halo Kultury

Nordowi Mol jest laurką dla wszystkich, którym bliski jest duch północy Polski. Po roku intensywnych prac, zgłębianiu się w mitologię Kaszub, Pomorza i nagraniach terenowych spieszymy się zaprezentować wam nasz siódmy studyjny album. „Nordowi Môl”. To pierwsze wydawnictwo Halo Kultury, które ma szansę zapoczątkować nową erę w krótkiej historii stowarzyszenia. Zapraszamy na wyprawę po tajemniczych Kaszubach.
https://kievoffice.bandcamp.com/album/nordowi-m-l-2G8 „Widmo” – pierwsza gdyńska wystawa instalacji site specific | 7.03.2020

Zapraszamy na pierwszą kobiecą wystawę sztuki współczesnej site specific w Gdyni, składająca się z instalacji umieszczonych w śródmieściu – od dworca Gdynia Główna do końca Skweru Kościuszki, a zarazem drugą odsłonę G8, czyli prezentacji nowej, gdyńskiej grafiki kobiecej. Na potrzeby wystawy powstały instalacje i obiekty, których inspiracją jest miasto i jego historia.Po pierwszym roku działania stowarzyszenia Halo Kultura, który był poniekąd eksperymentem na odbiorcach sztuki współczesnej w mieście i rozpoznawaniem przestrzeni, która została nam powierzona, pora na wyjście z pracowni w poszukiwaniu tropów i znaczeń. Proces ten zaczynamy od poznania naszej tożsamości, która trwale związana jest z miejscem, w którym tworzymy, z Gdynią. Przyglądamy się naszym korzeniom, które splecione są z korzeniami tego miasta: bierzemy pod lupę każde ziarnko piasku, przeglądamy się w tafli zatoki, skanujemy ziemię w poszukiwaniu śladów zapomnianych kultur, pozostałości po naszych przodkach. Nasze domy stoją na dawnych kurhanach, nasza krew jest słona, mamy wspólne DNA z mitologicznym Remusem, dlatego naszym przeznaczeniem jest peregrynacja i oczekiwanie na powrót.

Rok kuratorski 2020 w Halo Kulturze jest także rokiem, który ma rozpocząć zmianę podejścia do tworzenia sztuki. Wszystkie projekty, które będziemy odtąd realizować, podporządkujemy jednej myśli – LESS WASTE. Mając na uwadze fakt, że sztuka, nawet ta performatywna, generuje zarówno materialne, jak i emocjonalne odpady, będziemy gromadzić i przerabiać twórczo to, co pozostaje po sztuce.

Wystawa, w wymiarze symbolicznym, jest zbiorem talizmanów, które mają chronić marynarzy przed tragicznym losem i sprawić, że powrócą do macierzystego portu: latarnia morska, sieć, kapliczka, flaga, list w szkle. Tłem tej historii jest fragment portowego miasta – droga do morza, z jej naturalną narracją prowadzącą od dworca Gdynia Główna, do końca Skweru Kościuszki, skąd zaczyna się podróż, której kres jest zawsze niezdefiniowany.

Na szlaku wystawy pojawi się rzeźba znakomitej gdyńskiej artystki Ireny Loroch, przedstawiająca skuloną postać kobiecą, częściowo ukrytą w pobliżu dawnego Centrum Gemini. Wraz z odbiorcami wystawy zadamy sobie pytanie o pochodzenie i inspirację do powstania Irenki. Czy Irenka symbolizuje pramatkę Gdyni? Jest to na pewno jedna z niewielu kobiet upamiętnionych w ten sposób w śródmieściu, a w dodatku anonimowa. Artystki nadały jej imię jej twórczyni, co ma wymiar symboliczny – Chcemy przywrócić jej tożsamość, nadać sens jej istnieniu i wskrzesić pamięć o autorce rzeźby.
Większość materiałów, wykorzystanych do tworzenia prac, pochodzi z recyklingu.

Wystawa potrwa od 7 marca (wernisaż w formie oprowadzania poprowadzą artystki i kuratorka o godzinie 18.00 do 20.00), do 4 kwietnia (finisaż odbędzie się w siedzibie Halo Kultury). W międzyczasie odbędą się oprowadzania kuratorskie po zmroku.

Biogramy artystek:
Anna Borowska jest absolwentką Wydziału Grafiki Warsztatowej na East London University. W swoich pracach łączy elementy abstrakcyjne z figuratywnymi. Inspirację czerpie zarówno z natury jak i otaczających ją przestrzeni miejskich. Kompozycja, kolor, linia, faktura i ich oddziaływanie na odbiorcę są ważnym aspektem w procesie twórczym artystki. Eksperymentuje z technikami graficznymi sitodruku, fotopolimeru, suchej igły i drzeworytu japońskiego. Jej prace wystawiane były między innymi w Nowym Jorku i Londynie, gdzie w 2017 Królewskie Stowarzyszenie Malarzy i Grafików wybrało jej prace do udziału w zbiorowej wystawie najlepszych grafik.

Katarzyna Stefania Józefowicz – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni prof. Piotra Smolnickiego oraz aneks z rysunku u dr hab. Rafała Kochańskiego. Swoje prace pokazywała na wystawach między innymi w Nowym Jorku, Tokushimie, Bonn i Wenecji. W swoich pracach stosuje tradycyjne techniki graficzne: akwafortę, akwatintę, algrafię, suchą igłę, łącząc nowoczesne metody druku cyfrowego i UV z tradycyjnymi tworzy własne, unikalne techniki graficzne. Artystka jest członkinią Stowarzyszenia Grafiki Artystycznej Kissprint i ZPAP. Absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni.

Aleksandra Majzel – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Grafiki Warsztatowej. Studentka Grafiki Artystycznej na Królewskiej Akademii Sztuk w Antwerpii. Jest stypendystką programu Erasmus na Narodowym Uniwersytecie Sztuki w Bukareszcie. Odbyła staż artystyczny w Aragorns Studio na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych na Karaibach. Jej działania artystyczne, w tym wystawy indywidualne i zbiorowe, odbywały się między innymi w Niemczech, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Grecji, Chinach i wielu miastach w Polsce. Zajmuje się głównie drukiem płaskim – litografią oraz sitodrukiem. Oprócz samej grafiki, zarówno artystycznej jak i projektowej, jej twórcze działania rozszerzają się o instalacje i performance. Jest dziennikarką czterowymiarowej telewizji „Pink TV only good news” oraz kapitanką autorskiego projektu „Pink Star Line”.

Kasia Michałkiewicz – Hansen – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (pracownia Jerzego Krechowicza) i Liceum Plastycznego w Gdyni. Ilustratorka, graficzka. Współpracuje z wydawnictwami książkowymi projektując okładki i ilustrując. Katarzyna Michałkiewicz – Hansen realizuje także projekty fotograficzne i video, które pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Agnieszka Jewasińska – studiowała grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest autorką identyfikacji wizualnych wielu wydarzeń kulturalnych i projektów komercyjnych (w tym Halo Kultury). Projektantka znaków i ceramiki użytkowej. Stosuje autorskie techniki graficzne, które łączą obróbkę komputerową skanowanych rysunków, sitodruk na ceramice i innych materiałach. Tworzy także żartobliwe i często gorzkie w zabarwieniu ilustracje przedstawiające, między innymi, codzienne życie kobiety – matki.

Zuzanna Seweryna Dolega – absolwentka i obecna doktorantka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie pracuje jako asystentka w Katedrze Rysunku od 2015 roku. Od 2012 roku specjalizuje się w technice pirografii, którą łączy ze sztuką papieru, tkaniną artystyczną, kolażami, obiektami i instalacjami dla miejsca. Laureatka licznych stypendiów, uczestniczka wielu wystaw i projektów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W poszukiwaniach twórczych zajmują ją również zagadnienia związane z neuroestetyką, synestezją i arteterapią.

Vera King – graficzka i ilustratorka. Mieszka i pracuje w Gdańsku, gdzie ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem i realizacjami wielkoformatowymi. Wykorzystując opanowany warsztat graficzny koncentruje się na ilustracji. Projektuje ilustracje dla dorosłych, dzieci, plakaty, wydawnictwa eksperymentalne, identyfikacje wizualne a nawet autorskie formy tatuażu. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Współtworzy nieformalną grupę edukacyjną Vidok, realizując warsztaty dla dzieci i młodzieży. Na co dzień jest pracownikiem dydaktycznym w na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Kuratorka: Diana Lenart
Produkcja: Maria Chojnacka
Promocja: Marta Ożóg-Orzegowska martamarucha@gmail.com | 515193322

Projekt współfinansowany przez miasto Gdynia.


Spektakl – Performance „Ballada dla jutra” | 15.02.2020

 

halo kultura i Theatre Grupa O – Christophe Fremaux zapraszają na Spektakl – Performance „BALLADA DLA JUTRA”Spektakl- performance wędrowny w podziemiach Hali Targowej Gdynia. Hala staje się dodatkową wykreowaną scenerią symbolu „jamy konsumpcji”. W trakcie spektaklu odbywa się wędrówka publiczności od sceny do sceny opowiadająca o temacie konsumpcjonizmu zaanimowana w formie erupcji marzenia i snu. Obsada: Julia Okoń. Katarzyna Marzec-Okoń. Hanna Bonk. Judyta Niżyńska. Mateusz Dymnicki. Chris Frem. Muzyka na żywo: Sewer Niedźwiecki. Scenariusz i reżyseria: Christophe Fremaux. 15 luty 2020.
Spektakl 1 : godz.18.00
Spektakl 2 : godz.19.30


Wernisaż wystawy zbiorowej Gdynia Fotogeniczna | 21.11.2019


21 listopada zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej Gdynia Fotogeniczna – wystawa zbiorowa fotografii ulicznej. Zaczynamy o godzinie 19.00. Ekspozycja w ilości około 40 drukowanych prac oraz projekcje multimedialne. Zapraszamy wszystkich miłośników fotografii oraz wszystkich gdynian chcących zobaczyć sposób widzenia miasta oczami fotografów ulicznych!
Więcej informacji na https://konkurs.gdyniafotogeniczna.pl


Wystawa Czarny pejzaż | 19.10.2019


Zaproszone do udziału w wystawie artystki, reprezentujące cztery dziedziny w sztuce, odpowiadają w niejednoznaczny sposób na zaproponowany wspólny temat „Czarny Pejzaż”. Kuratorski tytuł wywiódł się z fascynacji kolorem, ale i równoczesnej przewrotności podejścia do czarnej barwy. W sztuce wizualnej od zawsze ważny jest kolor, natomiast odmienne wizje artystek zachęcają do ponownej i głębszej eksploracji w obrębie zagadnienia, poszerzając wiedzę i odkrywając nowe czasami indywidualne podejście. Możliwa forma artystycznej interpretacji pobudza do szerokich poszukiwań i niestandardowych rozwiązań zarówno twórcę jak i widza. Tak jak przewrotny jest temat wystawy o możliwym widoku lub jego braku, być może kojarzący się czasami pesymistycznie czy mrocznie, tak w nowym metaforycznym odbiciu lub świeżej interpretacji jest szansa, że dostrzeżecie Państwo jasną stronę czerni w przestrzeni.

19.10.2019 wernisaż 19:00 do 23:00
Wystawa czynna do 03.11.2019


Święto dziewczynek | 12.10.2019


Dziewczyny – te małe i nieco większe! Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek, zapraszamy Was do przestrzeni halo kultura, pełnym niesamowitej twórczej energii i inspirujących osobowości!

Tego dnia obchodzić będziemy Wasze Święto, abyście zawsze wiedziały, że możecie podążać różnymi drogami i spełniać swoje marzenia

W programie, m.in.:

  • otwarte pracownie artystów,
  • warsztaty,
  • strefa mocy,
  • strefa relacji,
  • strefa uważności,
  • strefa współdziałania,
  • eksperymenty,
  • gra miejska

A przede wszystkim mnóstwo, mnóstwo dobrej zabawy!


Wystawa gdyńskiej grafiki kobiecej g8 | 8.03.2019

 

G8 jest pierwszą odsłoną cyklu wydarzeń pod wspólnym tematem “Wynurzenie/Erupcja”odbywającą się w przestrzeni Halo Kultury. Wystawa przedstawia dorobek twórczy siedmiu znakomitych gdyńskich graficzek, których większość związana jest ze stowarzyszeniem Halo Kultura, gdzie prowadzą pracownie grafiki artystycznej.

Wystawa jest hołdem dla naturalnego złoża ogromnego talentu i wrażliwości, jakie posiada to miasto. Odkrycie potencjału, jaki niesie za sobą twórczość gdyńskich kobiet zajmujących się grafiką artystyczną, stanowi nieocenioną wartość.

G8 to osiem kobiet, które uczestniczą w tej wystawie: 7 artystek i 1 kuratorka: Anna Borowska, Zuzanna Seweryna Dolega, Agnieszka Jewasińska, Katarzyna Stefania Józefowicz, Aleksandra Majzel, Kasia Michałkiewicz – Hansen, Anita Wasik plus Diana Lenart.