Zapraszamy serdecznie na wystawę MATERIALNI
wernisaż odbędzie się 14.12.2024 o godz. 21:00
Halo Kultura podziemia Hali Targowej
(WAŻNE) Wejście jedynie od ul. 3 Maja https://www.google.com/maps/search/54.522702,+18.535097Wystawa Artystyczna pt. Materialni
Materialność w sztuce odnosi się do fizycznych właściwości używanych materiałów oraz sposobu, w jaki wpływają one na odbiór dzieła. Na wystawie artyści zwracają uwagę na kruchość i przemijalność materiałów, podkreślając ich strukturę, ślad, dotyk czy dźwięk. Pokazują nam procesy degradacji, transformacji, hierarchii podkreślając ulotność otaczającej nas materii. Artyści w swoich projektach zanurzają nas w swoich światach, eksperymentują z różnorodnymi technikami, aby wyrazić swoje obawy, przy tym rozbudzić nasze emocje. Instalacje w większej części angażują widzów do interakcji z dziełem, co może wpływać na jego ostateczny kształt. Sprawdźmy wspólnie, czy mamy czas?
Wystawa MATERIALNI zrzesza artystów związanych ze stowarzyszeniem Halo Kultura.
Artyści biorący udział :
JOANNA BOROWIEC
KAROLINA KURPIEWSKA – BERENDT
TOMASZ MATUSZCZAK
ZUZANNA ŚMIGIELSKA
Kurator wystawy ANNA JULIA LEWANDOWSKA. Kontakt: onegallery.office@gmail.com
Scenografia wystawy : CHRISTOPHE FREMAUX
Projektu graficzny : LiliaB
Projekty realizowane dzięki wsparciu miasta Gdynia
- 3 grudnia w Bibliotece Śródmieście będziemy świadkami premiery słuchowiska „Martwy sezon” oraz spotkamy jego twórców:Piotr Adamow – głos
Sebastian Goertz – kontrabas
Grzegorz Michalik – moog, efekty
Michał Gos – bębny
Jakub Noga – autor tekstuSłuchowisko „Martwy Sezon” to mroczna, surrealistyczna opowieść o Gdyni, w której codzienność splata się z nadprzyrodzonymi siłami i tajemniczymi zbrodniami. Głównym bohaterem jest Sigurd – enigmatyczna postać, która od tysiąca lat obserwuje ludzkie życie. Historia zaczyna się od makabrycznego odkrycia ciał spadających na hulajnogi, a wątki kryminalne i egzystencjalne przeplatają się w coraz bardziej niepokojących scenach. Codzienność bohaterów w tym nadmorskim mieście zostaje zaburzona przez tajemnicze zjawiska, nocne wizje i dziwne zgony, z którymi powiązana jest Jadwiga – postać czarownicy, noszącej w sobie potężną, mroczną moc.Muzyka na żywo podkreśla niezwykły klimat słuchowiska, budując atmosferę pełną napięcia, absurdu i metafizycznej grozy. To wyjątkowa propozycja dla miłośników kryminałów z elementami noir i groteski, którzy chcą doświadczyć intensywnych emocji na żywo, w świecie, gdzie rzeczywistość i fikcja zacierają swoje granice.Projekt dofinansowany przez Miasto Gdynia zrealizowany w ramach projektu Stowarzyszenia Halo Kultura.Inicjatywa i produkcja Grupa Parawan – twórcy Słuchowiska „Oxiua” 2023 i audiobooka „Gdynia Nocą” 2023 / https://klubplytowy.pl/products/gdynia-noca-cdData: Wtorek, 3 grudnia 2024, godz. 17:00-19:30
Miejsce: Biblioteka Śródmieście, Gdynia, ul. Władysława IV 7-15 (róg Starowiejskiej)
Bilety: Wstęp bezpłatny
Wiek: Wydarzenie dla osób dorosłych 16+
Link do wydarznia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3820443404905202/
Zapraszamy na trzecią edycję wystawy Tlen, która wprowadzi Was w świat różnorodnych form sztuki i muzyki. W ramach wydarzenia zaprezentujemy projekt „Ніхто не острів – Три моря” w formule work in progress, połączony ze spotkaniem z twórcami. Wieczór zakończy koncert Tymka Papiora, który przedstawi unikalne brzmienia, łącząc perkusję z eksperymentalną elektroniką.
1 grudnia 2024, godz. 18:30
Halo Kultura – Podziemia Hali Targowej w Gdyni, wejście od ul. 3 Maja
Kliknij tutaj po lokalizację: t.ly/bt-E9
Program wydarzenia:
- 18:30 – Otwarcie drzwi
- 19:00 – Wernisaż wystawy Tlen
- 19:30 – Spotkanie i dyskusja „Ніхто не острів – Три моря”
- 20:00 – Koncert Tymka Papiora
W dniach 1-8 grudnia odbędzie się również charytatywna aukcja sztuki online, dostępna na stronie wydarzenia w zakładce Dyskusja. Będzie to doskonała okazja do zakupu dzieł artystów pochodzących z Ukrainy, którzy odpowiedzieli na tegoroczne hasło TLEN. Podczas wystawy zobaczycie ich różnorodne interpretacje tego motywu.
„Ніхто не острів – Три моря”
„Ніхто не острів – Три моря” to projekt będący częścią trasy obejmującej trzy miasta: Kijów, Odessę i Gdynię. Prezentowany w formule work in progress, kontynuuje refleksje nad wspólnotą, tożsamością i współczesnymi doświadczeniami mieszkańców regionów wokół trzech mórz. W trakcie spotkania głos zabierze Olia Mykhailiuk, a swoją obecność zaakcentują także pozostali twórcy, w tym SK.EIN i Karol Tchórz, którzy odpowiadają za muzyczną oprawę filmu.
Koncert Tymka Papiora
Tymek Papior zaprezentuje utwory ze swojego solowego albumu wydanego przez Coastline Northern Cuts w sierpniu 2024 roku. Jego muzyka łączy perkusję z eksperymentalną elektroniką, a inspiracje czerpie z poszukujących brzmień, sięgając nawet do lat 90., które interpretuje w świeży, nowatorski sposób. Wspomniane inspiracje służą tu jako punkt wyjścia do dalszej eksploracji – rozwijają się w wielowarstwowe formy, zapraszając słuchaczy do oderwania się od codziennych schematów i zanurzenia w bogatej sferze dźwiękowej.
TLEN – symbol życia i wolności
Tlen to słowo-klucz: symbolizuje życie, wolność, sens i sprawczość w czasach niepewności i wyzwań współczesnego świata, takich jak wojny czy pandemie. Co oznacza dla Ciebie tlen? Czym jest dla Ciebie wolność i gdzie odnajdujesz przestrzeń do oddechu? Zapraszamy, by odkryć, jak artyści odpowiadają na te pytania, tworząc swoje dzieła specjalnie na wystawę Tlen.
Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na wsparcie Pirogov First Volunteer Mobile Hospital – pierwszego szpitala mobilnego w Ukrainie, który od 2014 roku świadczy opiekę zdrowotną cywilom i żołnierzom na froncie. Więcej: pdmsh.ua/en/about
Artyści – Tlen:
- Sergiy Aliev-Kovyka
- Tania Bakum
- Yuriy Halaibida
- Dmytro Krasnyi
- Inga Levi
- Sofia Lupul
- Vasyl Savchenko
- Hanna Shumska
- Eugenia Tynna
Artyści – Film:
- Olia Mykhailiuk
- SK.EIN
- Karol Tchórz
Koncert:
- Tymek Papior
Kuratorzy: Maria Ostrowska, Tomek Hoax
Autorka plakatu: JevkaWystawa Tlen i działania koncertowe są dofinansowane przez Miasto Gdynia.
Film „Ніхто не острів – Три моря” jest prezentowany we współpracy z Artpole Agency i współfinansowany przez Miasto Gdynia.
Koncert Tymka Papiora jest prezentowany we współpracy z Coastline Northern Cuts.- Nowe spojrzenie na ideę zestawu – wystawa szkła i ceramiki.Marka ZBIÓR, Fundacja Bochińskich, Halo Kultura
Iga Staszczak, Antonina Wolskawernisaż wystawy: 09.11.2024 o godz. 18:00
czas trwania: listopad 2024 – styczeń 2025Miejsce: Podziemia Hali Targowych, przestrzeń Halo Kultura w Gdyni. Wójta Radtkego 36, boks 348Zapraszamy na wernisaż wystawy „Nowe spojrzenie na ideę zestawu”, stworzonej przez utalentowane projektantki, które z pasją przekształcają zapomniane przedmioty w unikatowe dzieła sztuki. W tej niezwykłej kolekcji szklanych i ceramicznych obiektów vintage odkryjecie historie, które czekają na nowe życie. Zestawienie współczesnych projektów z tymi, które miały być skazane na zapomnienie, wprowadza fascynującą różnorodność barw i kształtów. To nie tylko wystawa – to zaproszenie do zabawy formą i sposobem użytkowania. Przyjdźcie i dajcie się zainspirować Żakardy z Grabówka i Chyloni to projekt o edukacji architektonicznej, grafice i tkaninie współtworzony z uczestnikami Klubu Samopomocy Busola w Gdyni. Zaproszenie do projektu było zaproszeniem do wspólnego projektowania. Podczas spotkań uczestnicy odkrywali i wchodzili w proces projektowania graficznego, dla którego punktem odniesienia były przykłady architektury północnych dzielnic Gdyni. Z tej współpracy trwającej przez maj i sierpień 2024 powstały interesujące prace w technikach graficznych i drukarskich. Na ich podstawie opracowałam projekty tkanin użytkowych – żakardowych. Wystawa prezentuje dokumentację projektu na różnych jego etapach wraz z pracami uczestników, projektami i tkaninami.
Wernisaż wystawy 24 listopada o godz. 15:00.
Wystawa potrwa do 7 grudnia i można ją zwiedzać w godzinach otwarcia Hal Targowych.Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Urzędu Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury 2024.
- Tegoroczny cykl wystaw w przestrzeni wystawienniczej Halo Kultury w Gdyni zakończy spektakularna wystawa Dariusza Wojdygi.SEKTOR 333 to kolekcja 33 monochromatycznych grafik wykonanych w technice monotypii, collagrafii oraz ich mieszania, z zastosowaniem samodzielnie wykonanego tuszu/farby na bazie nietypowego pigmentu – rdzy. Surowiec został zeskrobany ze stalowych elementów wyłowionych przez artystę z 333-metrowego odcinka rzeki Akerselva graniczącego z Oslo National Academy of The Arts.Wernisaż wystawy: 23 listopada godz. 17:00.
Zapraszamy na spotkanie z artystą 23 listopada o godz. 18:30.Wystawa potrwa do 8 grudnia i jest czynna w godzinach otwarcia Hal Targowych.Dofinansowano ze środków miasta Gdyni Hanna Shumska
Warsztaty kolażu dla młodzieży i dorosłych w ramach wystawy „Ukryte historie”
10.11.2024 o godz. 12:00-14:00
Halo Kultura, Podziemia Hali Targowej w Gdyni.
Zapraszamy na warsztaty kolażu młodych i twórczych dorosłych z artystką Hanną Shumską. Warsztaty odbędą się w ramach indywidualnej wystawy Shumskiej pt. „Ukryte historie”, którą można zobaczyć w dniach 09.11-21.11 w galerii Stowarzyszenia Halo Kultura.
Podczas warsztatów osoby uczestniczące będą miały okazję poeksperymentować z technikami kolażu i rysunku, przekazać własną krótką historię poprzez środki artystyczne. Skupimy się na tym, jak różne materiały prasowe i archiwalne mogą być źródłem inspiracji do tworzenia własnej wypowiedzi wizualnej. Ponadto uczestnicy zapoznają się z podstawowymi metodami komponowania obrazów i tekstu, zestawiania kolorów oraz zróżnicowanych struktur. Efektem końcowym będzie realizacja pracy w technice kolażu, która może zostać fragmentem filmu animowanego Shumskiej. Wydarzenie skierowane jest do młodzieży i osób dorosłych, w szczególności zapraszamy osób z doświadczeniem uchodźczym i migranckim z Ukrainy, mieszkających obecnie w Trójmieście.
Na warsztatach do użytku będą wydruki, gazety, czasopisma, klej, nożyczki, materiały plastyczne. Jednakże zachęcamy do przyniesienia osobistych materiałów, szczególnie kserokopii osobistych zdjęć lub wycinków z prasy dla własnej pracy, która powstanie na zajęciach.
Realizacja warsztatów stała się możliwa dzięki wsparciu Miasta Gdyni oraz Stowarzyszenia Halo Kultura.
Kiedy: 10.11.2024 (niedziela), godz. 12:00–14:00.
Gdzie: Halo Kultura (biuro), Podziemia Hali Targowej w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 36, wejście od ul. 3 Maja.
Informacja o biletach:
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy na warsztaty.shumskahanna@gmail.com.
Ilość miejsc ograniczona.
Warsztaty odbędą się w podziemiu, w dostępnej sali dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wózków, dostępną toaletą.
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/4sB9sP7Lc
Hanna Shumska
„Ukryte historie”
09.11.2024-21.11.2024
Wernisaż: 09.11.2024 o 18:30
Kuratorka: Katarzyna Stefania Józefowicz
Halo Kultura, Galeria w Podziemiu Hali Targowej.
Współczesne społeczeństwo europejskie łączy w tej samej przestrzeni fizycznej ludzi
o różnym doświadczeniu i postrzeganiu wojny. Dla większości ludzi żyjących we względnej stabilności, wybuch i eskalacja nowych wojen i konfliktów w innej części świata jest szokującą wiadomością zazwyczaj tylko na początku. Z biegiem czasu cierpienie innych staje się przytłaczającym tłem medialnym, które stopniowo przestaje być widoczne, ponieważ uniemożliwia ludziom skupienie się na własnych codziennych sprawach i problemach.Z kolei mediatorami traumatycznej rzeczywistości pozostają uchodźcy, migranci i ogólnie wszyscy ci, których życie związane jest z ludźmi, pamięcią i miejscami dotkniętymi wojną. Pomimo faktu, że wiele osób czuje się zobowiązanych do opowiadania i dzielenia się własnymi doświadczeniami, niezwykle trudno jest być świadkiem i mediatorem traumatycznych wydarzeń w środowisku międzynarodowym. Jest to ciągłe zmaganie się z wyzwaniami stygmatyzacji, stereotypów, trudności adaptacyjnych, a czasem dyskryminacji i wykluczenia społecznego. To także życie w ciągłym dysonansie między realiami wojny i pokoju, sprawczością i bezsilnością, świadomością potencjalnego zagrożenia i postkapitalistyczną beztroską. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że złożone traumatyczne doświadczenia na zawsze pozostają głębokimi ranami w ciałach ofiar. Pełnienie roli mediatora traumy wojennej jest zdeterminowane przez okoliczności i zazwyczaj nie jest dobrowolnym wyborem. Pomimo chęci zdystansowania się od zbiorowej traumy, w praktyce jest to prawie niemożliwe. Co więcej, przemilczanie i ignorowanie zbrodni wojennych nie rozwiązuje problemów kruchych demokracji i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, a jedynie pogłębia ogólny kryzys.
W krótkometrażowym filmie animowanym pt. Ukryte historie i serii kolaży pt. Moim rodakom artystka Hanna Shumska utrwaliła fragmenty historii osób z Ukrainy, które od 2022 roku mieszkają, studiują i pracują we Francji, wykorzystując archiwalne fotografie i elementy architektury miasta Strasburg. Osoby przesiedlone często ukrywają swoje osobiste traumatyczne doświadczenia przed lokalnymi mieszkańcami, starając się uniknąć nieporozumień lub nieprzyjemnych rozmów, które zwykle ponownie je traumatyzują. Dlatego też poruszenie kwestii rozbieżnych doświadczeń w projekcie artystycznym może pomóc w polepszeniu porozumienia, wymianie międzykulturowej i rozwoju empatii. Ponadto projekt ten ma na celu przywrócenie poczucia własnej sprawczości i mocy osobom, które czują się wyobcowane w nowym środowisku.
Projekt jest efektem rezydencji artystyczno-badawczej w Strasburgu, realizowanej we współpracy Miasta Gdańsk, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Miasta Strasburg oraz Centrum Apollonia – European Art Exchanges. Kontynuacja projektu stała się możliwa dzięki wsparciu Miasta Gdyni oraz Stowarzyszenia Halo Kultura. W dniach 09.11-21.11 w galerii stowarzyszenia będzie można zobaczyć efekt końcowy projektu w postaci indywidualnej wystawy artystki. Natomiast 10.11.2024 są zaplanowane warsztaty dla osób z Ukrainy mieszkających obecnie w Trójmieście.
Grupa malarska Time New Roman zaprasza na swoją najnowszą wystawę zatytułowaną „Lux, mięso i flora”. Wernisaż odbędzie się w 11 lipca. Wydarzenie potrwa do 13 lipca włącznie. Ekspozycja będzie stanowiła zaproszenie do fascynującego świata malarskiego mięsa, roślinności i relacji człowieka z naturą. Kluczowe dla zrozumienia naszego działania jest miejsce ekspozycji. To hala Targowa w Gdyni, gdzie kupieckie stoiska i wystawiane na sprzedaż towary sąsiadują z obiektami sztuki. Wystawa jest wydarzeniem bezpłatnym, dostępnym dla wszystkich odwiedzających halę osób. Wystawa „Lux, mięso i flora” przeniesie nas do świata malarskiej materii będącej budulcem krajobrazu, którego przyczółki rozsiane zostały na wielu płaszczyznach. Las, kwiaty, brzuch wieloryba czy też zamknięte w kopertach olbrzymy są składowymi tej opowieści, która zderzona ze stoiskami sprzedaży mięsa czy też kwiaciarni będą tematem rozważań na temat autonomicznego charakteru sztuk wizualnych.
W tym samym czasie rzeźnicza chłodnia zaistnieje w przestrzeni audio sprawiając, że przestrzeń publiczna będzie na żywo reinterpretowana przez odbiorców w zależności od bodźców zmysłowych zafundowanych przez kolektyw Time New Roman. Wystawa „Lux, mięso i flora” ukazuje synestezję malarskiego mięsa i kwiecistych pigmentów lecz nie tylko. Nazwa wystawy, „Lux, mięso i flora”, odwołuje się do różnych aspektów ludzkiej egzystencji. Słowo „lux” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „światłość”. W kontekście miejskim „lux” nabiera dodatkowego znaczenia, reprezentując miejski vibe, blask i jego różnorodność. Mięso, z kolei, jest motywem, który pojawia się w pracach artystycznych od wieków. Wystawa odwołuje się m.in. do Rembrandta, który w 1643 roku namalował swoją pierwszą wersję wiszącej tuszy wołowej. Oprócz tego warto zauważyć, że gruba i energiczna technika malarska, charakterystyczna dla ekspresjonizmu dwudziestego wieku, często bywa nazywana przez artystów „malarskim mięsem”. Pojęciem mięsa posługuje się także eksperymentujące z dźwiękiem środowisko muzyczne. Tym samym do tematu mięsa nabieramy dystansu i z talerza przenosimy je na filozoficzny stół. Stoisko z mięsem to jeden z pierwiastków budujących architekturę naszej cywilizacji. To nie tylko metry kwadratowe o określonej scenerii ale także styl życia, poziom refleksji, pytanie o kierunek rozwoju i świadomości a także podstawowych potrzeb cywilizacyjnych. Zetkniemy się z tym tematem w sensie dosłownym by sprawdzić czy uzyskana jakość będzie atrakcyjna z kulturowego punktu widzenia. Drugim ważnym tematem wystawy jest flora. Flora to rzymska bogini kwiatów i wiosny, personifikacja życiodajnej siły, dzięki której przyroda rozkwita. Na wystawie „Lux, mięso i flora” flora reprezentuje ogół gatunków roślin rosnących w określonym czasie i na danym terenie. Grupa Time New Roman, czyli Agnieszka Sztejerwald, Jakub Słomkowski i Dawid Wojtalewicz czerpią z różnych języków malarskich: ekspresji, surrealizmu i figuracji. Grupa ma charakter interdyscyplinarny. Malarstwo czy dźwięk nie są jedynymi narzędziami wypowiedzi kolektywu.Wystawa „Lux, mięso i flora” to doskonała okazja do poszerzenia swojego spojrzenia na sztukę z uwzględnieniem twórczości, której inspiracją są mięso, flora i relacje człowieka z naturą. To także okazja do lepszego poznania grupy i sprawdzenia możliwości wykorzystania potencjału improwizacji w nieoczywistych warunkach które inspirują miejscowi kupcy i pracownicy i ich towary.
Jeśli chcecie doświadczyć tego fascynującego świata, odwiedźcie Halo Kulturę w Gdyni i przyjdźcie się “potargować”.
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdynia
22.06.-21.07.2024
Wernisaż: 22.06.2024 godz. 18:00
Halo Kultura, Gdynia, podziemie Hali Targowej, ul. Wójta Radtkego 36
Uczestniczki wystawy: Honorata Martin, Szare Wrony | Alicja Karska + Ania Witkowska, Agnieszka Wołodźko, Justyna Olimpia Zając
Kuratorka: Agnieszka Wołodźko
Tematyka wystawy wpisuje się w tegoroczne hasło programowe Stowarzyszenia Halo Kultura czyli „Wybory/Wyroby”. W tym wypadku eksponowane prace uwypuklają aspekt odpowiedzialności za własne czyny oraz wybory, których dokonujemy w życiu codziennym i zawodowym.
Działalności duetu artystycznego Szare Wrony przyświeca idea przekierowania kreacji na rzeczy używane po to, by generować mniejszy ślad węglowy. Tworzywem ich pracy są wełniane swetry vintage, które artystki naprawiają i przerabiają, generując obieg zamknięty produkcji. W ten sposób odżegnują kryzys klimatyczny w skali mikro. W czasie wystawy, oprócz naprawionych swetrów, zaprezentują premierowo art book nawiązujący do magazynów modowych. Sumuje on dotychczasowe projekty dziewczyn i zawiera teksty zaproszonych gościń – teoretyczek i krytyczek dizajnu, kulturoznawczyń czy kuratorek. Do magazynu zgodziły się napisać: Karolina Sulej, Beata Bochińska, Anna Sienkiewicz-Rogaś, Diana Lenart, Agata Kiedrowicz oraz Marta Kołacz. Główną autorką zdjęć jest Daria Szczygieł.Poszczególne narracje diagnozują, jak przedmioty czy rzeczy chcą ożyć w polu naszej uwagi. Krótkie eseje zadają pytania o cel modyw duchu fast-fashion? Jak kierują nami nasze emocje? Jak budujemy swoje tożsamości i jak robiły to nasze babki czy prababki w czasach niedosytu, ile i jak szybko potrafimy konsumować mody i kultury oraz jaką formą manifestu artystycznego kobiet były dzianina, wełniane sploty czy haft? Pytają wreszcie o sens egzystencjalny, gdy (…) „konfrontujemy płaszcz z chłodem, a poranione stopy uchodźcy z wygodnym obuwiem…”. Publikacja zawiera również akapity o zamykaniu obiegu ekonomicznego i o tym, jak próbujemy dystrybuować nadmiarem.
Projekt „Pleśń” Agnieszki Wołodźko korzysta z ludowej techniki wykonywania słomianych „pająków”, slużących do dekoracji wiejskich chat w Europie Wschodniej. Litewskie „pająki”, zwane „sodai”, zostały wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Artystka, by posiąść umiejętność ich konstruowania, pojechała do małej wioski na pograniczu litewsko-łotewskim. Oprócz walorów estetycznych, zainteresowała ją przestrzenna, niezwykle stabilna struktura architektoniczna, powstała z łączenia ze sobą ażurowych ostrosłupów. W instalacji site specific, którą zbudowała na potrzeby wystawy, dokonała zamiany materialu konstrukcyjnego. Zamiast tradycyjnych słomek zastosowała rurki plastikowe, jeszcze niedawno masowo wykorzystywane przy sprzedaży chłodnych napojów, a obecnie zakazane w barach i kawiarniach. Powstała w ten sposób struktura wypełnia przestrzeń dawnego boksu handlowego, rozrastając się na ścianach, zwisając z sufitu nieubłaganie jak pleśń, która, gdy wymknie się spod kontroli, potrafi opanować otoczenie, zagrażając ludzkiemu zdrowiu.
Twórczyni krótkich form i notacji filmowych, Justyna Olimpia Zając, prezentuje impresje filmową, pozbawionąjednoznacznego końca. Praca ta, mająca charakter interaktywnej gry z widzem, pozwala mu ingerować w treść narracji i decydować o tym, w jaki sposób będzie ona kontynuowana. „Każdy wybór niesie ze sobą konsekwencje” – mówi autorka filmu.
Cykl obrazów przedstawionych przez Honoratę Martin to wyraz jej fascynacji i szacunku do najmniejszych stworzeń na ziemi. To także prace o kryzysie społeczeństwa ludzkiego w relacji z resztą świata, o obliczu katastrofy, której możemy zapobiec poprzez zmianę narracji o otaczającym nas środowisku. Z drugiej strony w przedstawionych pracach artystka konfrontuje się z własnym ciałem w okresie ciąży. Traktuje malowanie jako plastyczne uzewnętrznienie towarzyszących jej ambiwalentnych emocji i cielesnych odczuć związanych z tym okresem. Twórczość to dla niej punkt wyjścia, miejsce, w którym zrozumienie siebie umożliwia empatyczne przeżycie relacji z innymi, a poprzez innych, w tym osób owadzich – z ziemią i zakorzenionym w niej życiem.
Projekt dofinansowany przez Miasto Gdynia.
AktualnościMarcin2022-02-28T21:31:54+01:00